Řečniště 11.-13. 11. 2019 DDM Klamovka

18. 11. 2019

V pondělí 11.11. se čtrnáct studentů Pražačky vypravilo na třídenní řečnický seminář Řečniště. Ten probíhal u stanice tramvaje Klamovka v růžovém domečku (DDM) na okraji parku. Sraz byl v 8:15 a hned jsme začali několika hrami, které nás měly emočně sblížit, abychom se nebáli, až budeme vystupovat. Chodili jsme tedy kolem pódia a měli jsme vždy za úkol říkat jména ostatních, s daným citovým zabarvením, například: „neviděli jste se deset let“. Prvotní rozpaky ze všech opadly a my mohly zahájit první ze šesti bloků, improvizaci. V té byly zahrnuty například rozhovory, kdy jsme s druhým měli ve všem nesouhlasit. Po obědě v nedaleké restauraci byl čas na další blok, tedy neverbální komunikaci: Měli jsme se snažit co nejvíce poznat prostředí, ve kterém se nacházíme. Následně jsme se učili, jak správně hýbat tělem, jaká používat gesta a jaká je vhodná mimika.

Druhý den byl celý věnován argumentaci a tedy byl provázen jediným lektorem. Dopoledne jsme hráli situaci, kdy jsme každý obdrželi  postavu s vlastním příběhem, identitou a hmotností a měli jsme se dohodnout na tom, koho vyhodíme z přetíženého balónu. Byla zadána hodina času a museli jsme vyhodit 465 kilogramů lidí. V našem řešení převážila hmotnost nad identitou a tak se nám tento úkol podařilo splnit dokonce s 15kilogramovou rezervou. Odpoledne jsme měli reálnější příklad. Byli jsme rozděleni do skupin po osmi. Jedna polovina byla vláda, druhá opozice a byl přidělen nějaký problém (např. povinná maturita z matematiky). Měli jsme asi třicet minut na přípravu a po obědě došlo na samotnou argumentaci. 

Poslední den dopoledne jsme dělali různá meditační cvičení a procvičovali jsme i otevřený postoj. Odpoledne pak byla závěrečná prezentace. Každý měl devět minut na přípravu svého vlastního minutového proslovu na libovolné téma, od lektorů poté dostal zpětnou vazbu. Další část prezentace byla zaměřená na argumentaci, šlo o stejnou hru na vládu a opozici. 
Po skončení hlavního programu jsme hlasovali pro lidi, o kterých jsme si mysleli, že seminář Řečniště nejvíce obohatili. Ti obdrželi malý dárek. Nakonec nás čekalo ještě pohoštění v podobě chlebíčků. 

Podle reakcí všech účastníků byla očekávání jednoznačně překonána a odnesli jsme si jak skvělé zážitky, tak velmi praktické zkušenosti. 

… a jak vidí naše studenty pořadatelé?

Dobrý den,
tak jsme dnes úspěšně zakončili Řečniště a opět musím Vaše studenty velmi pochválit. Vzorně docházeli, pracovali, zapojovali se. Bylo vidět, že o účast na semináři opravdu stojí a možnosti si váží, dokonce dnes vydrželi, i když jsme závěrečný blok poněkud přetáhli ...

Díky moc a těším se na další spolupráci.
Ing. Alžběta Lapáčková

Jan Linhart