Austausch Praha - Schwäbisch Gmünd

25. 4. 2024

Plni nervozity a očekávání jsme se v pátek 15.března hned po vyučování vydali na hlavní nádraží přivítat naše studenty z německého města Schwäbisch Gmünd. Ten den jsme neměli žádný společný program. Studenti měli za sebou náročnou několikahodinovou cestu do Prahy, a proto jsme měli za úkol své Němce pouze odvést domů, představit našim rodinám a trochu se s nimi seznámit. Na začátku to mohlo být sice zvláštní a pro introverty i trochu těžké, většina z nás ale brzy s Němci našla společnou řeč.
Další den jsme měli sraz na tramvajové zastávce "Újezd" odkud jsme se společně vydali na Petřín. Tam jsme navštívili Zrcadlové bludiště a ti odvážnější z nás vylezli i na rozhlednu. Pak už nás čekala jenom procházka po kouzelné Malé Straně, načež jsme se rozloučili s učiteli a sami s našimi hosty nebo ve skupinkách vyrazili našim vrstevníkům ukázat další zajímavosti Prahy. V neděli jsme měli zajistit studentům z Německa program individuálně v rodinách. Dopoledne tedy bylo v rodinném kruhu a odpoledne a večer se velká část z rozhodla jet na Výstaviště na matějskou pouť. Bylo moc fajn strávit ten čas společně. Atmosféra byla uvolněná a prospělo to k zlepšení vztahu nás a našich Němců ale i ve třídě mezi sebou.
Následující den jsme dojeli do školy na oficiální uvítání a zahájení celého programu, po kterém jsme absolvovali jazykovou animaci, při které jsme se všichni díky různým hrám lépe poznali. Po společném obědě jsme se vydali do pražské zoo, asi nejočekávanějšího bodu programu, kde se nám i našim studentům z Německa velmi líbilo. Úterý jsme zahájili společnou prohlídkou s průvodcem. I přesto, že nám počasí nepřálo, jsme se mohli podívat na místa, která běžně přehlížíme nebo na která nemáme moc času. Odpoledne jsme ve škole pracovali po skupinkách na projektech.
Středeční odpoledne jsme strávili v Muzeu smyslů. Následovala procházka po Vyšehradu a vyplňování pracovního listu od našich profesorek. Po skončení programu se velká část z nás vydala do nákupních center, na zmrzlinu nebo jen tak na procházku užívat si společně hezké počasí. Poslední den nás čekaly jednotlivé prezentace, které se nám všem povedly. Čtvrteční program dovršil bowlingový turnaj, který jsme si moc užili. V pátek nám nezbylo nic jiného než odvést naše nové přátele na vlak, rozloučit se a s radostí čekat na druhou část našeho výměnného pobytu která se má uskutečnit po prázdninách.
I přes prvotní obavy a každodenní komplikace si myslím, že jsme si všichni výměnu užili. Ať už jsme si s vrstevníky z Německa rozuměli velmi dobře, nebo méně, než jsme očekávali, poznali jsme nové lidi, získali spoustu nových zkušeností a dozvěděli se mnoho zajímavých informací jak o životě v Německu, tak i o nás samotných.

Alena Jaroňová