Můj zahraniční pobyt v Německu

22. 1. 2024

Již delší dobu v minulosti jsem uvažoval o tom, že bych velmi rád studoval v zahraničí a získal zkušenosti i z jiných zemí světa. Když jsem se minulý školní rok dozvěděl, že na naší škole existuje možnost studovat v zahraničí, neváhal jsem ani minutu a chtěl jsem se okamžitě do projektu přihlásit. Příležitost studovat v zahraničí mi nabídla paní profesorka Tužová, která mi s celou organizací pobytu pomáhala a za to jí děkuji. Před mým odjezdem jsem vyplnil všechny důležité informace mé české agentuře, která mi před mým odjezdem do Německa našla školu a ubytování v cizině.
Když nadešel čas, tak jsem si na začátku září sbalil svá zavazadla, nasedl jsem do auta s rodiči a vydal jsem se směrem na západ. Po náročné cestě jsme během večera dorazili do německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Následujícího rána jsem se vydal do mé cílové destinace a mého budoucího domova pro nadcházející měsíce. Konkrétně jsem se nacházel v městě Pulheim, které se nachází jen pár kilometrů od hranic s Kolínem nad Rýnem. Během pobytu v Německu jsem bydlel v německé hostitelské rodině, kde jsem upřímně nestrávil zrovna nejlepší chvíle. Nepříjemnosti v německé rodině mi však kompenzovalo místní gymnázium, které jsem pravidelně navštěvoval. Byl jsem v běžném německém všeobecně zaměřeném gymnáziu, kam jsem chodil do třídy s Němci z okolí. Musím uznat, že jsem byl příjemně překvapen, jak skvěle se o mě má německá třída starala a že mě neustále zapojovali do aktivit s nimi. Běžně jsem se účastnil německé výuky, poznal jsem německou podobu školního vzdělávacího systému a také mentalitu místních Němců. Učitelé na gymnáziu byli vždy velmi otevření a ochotní studentům, vždy pozitivně naladění a natěšení studenty učit. Hodiny probíhaly v interaktivní podobě, dost často se vedly debaty o různých tématech mezi studenty či mezi studenty a učiteli. Skrz youtube videa nebo různé dokumenty jsme se učili o spoustě tématech a k procvičování našich vědomostí sloužily kahoot testy. Obecně musím říct, že jsem na místním gymnáziu byl překvapivě nadmíru spokojen a že mi čas tam utekl velmi rychle. Ve volném čase jsem s nově vytvořenými přáteli chodili na sport, koukali jsme se na fotbal, jezdili jsme do centra Kolína, poznávali pro mne neznámá německá místa, bavili se o životních zážitcích…Během pobytu jsem poznal i další zahraniční studenty z celého světa, kteří stejně jako já byli na studijním pobytu v okolí Kolína nad Rýnem.
Celkově musím říct, že jsem byl v šoku, odkud až někteří studenti jsou, ale bylo vždy velmi zajímavé slyšet vyprávění o jejich rodné zemi a o jejich zkušenostech.
Na závěr bych chtěl říct, že jsem si můj několika měsíční jazykový pobyt v Německu velmi užil, poznal jsem spoustu zajímavých lidí a vytvořil jsem si přátele nejen z Německa, ale i z dalších zemí světa. Na tuto životní zkušenost nikdy nezapomenu a jsem moc rád, že jsem měl možnost něco takového zažít, protože to je zkušenost k nezaplacení. Všem, kteří o podobné zkušenosti uvažují, bych doporučil tuto možnost využít a jen si užít tyto momenty vždycky naplno.

Jakub Černý