Výstava Alberto Giacommeti-Kvarta C

18. 9. 2019

Navštívili jsme výstavu obrazů a soch významného švýcarského umělce 20. Století Alberta Giacomettiho ve veletržním paláci.
Při vstupu jsme si všimli barevných maleb, které vytvořil, když byl v našem věku. Přestože byl hlavně sochař, mohli jsme vidět i spoustu jeho maleb a skic. Z nových děl nás uchvátily většinou černobílé sochy, na kterých byla vidět krásná práce se světlem a kontrastem, která byla vyzdvižena hrubostí materiálu. Sochy měly často podlouhlý nebo zploštělý tvar a zajímavé výrazné ukotvení do země. Později jsme se od profesorek dozvěděli, že se jednalo o stylizaci do existencialismu. Provedení jeho soch mělo znázornit vnitřní nepokoj, strach, úzkost a další nepříjemné pocity.
Všechny exponáty stály před čistě bílou stěnou, byly nasvícené z několika úhlů, takže vrhaly dramatické stíny. Měli jsme možnost se podívat na dobový krátký dokument s českými titulkami, kde byli hlavně záběry z jeho pracovního prostředí.
Naším úkolem zde bylo nafotit sochy a po té doma fotografie upravit pomocí našich mobilních zařízení tak, aby se změnilo černobílé prostředí. Požívali jsme filtry, malování i photoshop.
Sochy se mi náramně líbily, výstava byla opravdu krásná a určitě stojí za to se tam jít podívat.

Za Kvartu C Ella J. Řičánková a Barbora Svitáková