Návštěva Výstavy Jeana Michela Basquiata ve Vídni

16. 11. 2022

Ve středu, 12. října, jsme jako kvinta C využili příležitosz vyjet do Vídně na výstavu americko-haitského neoexpresionistického malíře Jean-Michela Basquiata. Doprovázeli nás někteří studenti tercie D, pro které to, kromě možnosti něco se dozvědět o umění, byla i šance procvičit si německý jazyk v terénu.
Od školy jsme vyjížděli ještě za tmy, takže cestu tam většina z nás více či méně prospala, a kolem půl jedenácté jsme dorazili k vídeňskému Albertinu. Basquiatova Retrospektiva oslovila i ty z nás, kteří jsou normálně zastánci tradičnějších uměleckých směrů, a znovu nám ukázala, kolik podob může mít umění.
Po prohlídce Basquiata a pauze na oběd jsme navštívili i vídeňskou Kunsthalle a její stálé sbírky, stejně tak i tamní výstavu Idole & Rivalen s díly historických umělců a jejich kopiemi, takže si i ti zastánci tradičního umění přišli na své. Na to, abychom si pořádně prohlédli alespoň polovinu z vystavovaného, bychom potřebovali nejméně dvojnásobek času. Bohužel, čas odjezdu přišel, ani jsme nevěděli jak, a čekala nás cesta zpět do Prahy.
Z Vídně jsme si odváželi spoustu estetických zážitků i dobrou náladu, soudě podle veselé hudby, která se o zpáteční cestě linula z některých sedadel.

Adriana Vočadlová