Výměnný pobyt Straubing 2018

5. 4. 2018

V pátek 9. března jsme se po dopoledním vyučování vydali vyzvednout svoje bavorské partnery na Hlavní nádraží. Jejich vlak dorazil okolo třetí hodiny odpolední do Prahy, a tak mohla druhá část naší výměny konečně začít. Odjezdem do našich domovů začal týden plný radosti zábavy a seznamování našich německých přátel s kulturou našeho hlavního města. Společný program jsme zahájili už v pátek večer, kdy jsme se všichni sešli v bowlingovém baru na Černém mostě, kde jsme strávili velmi zábavný večer. Náš víkendový program pokračoval v sobotu, a to krátkým výletem do Prokopského údolí. Neděli jsme pak trávili v rodinách.
Pondělní program začal srazem v 8:30 na zastávce metra Hradčanská, odkud jsme se vydali směrem na Pražský hrad. Tam každý z nás odprezentoval už předem připravený výklad o dané památce a naši bavorští přátele tedy mohli obdivovat nejkrásnější pražské památky s unikátním výkladem kvinty D. Navazující výlet do Zoo bohužel zhatilo velmi nevlídné počasí. Úterý bylo pro naše partnery z východního Bavorska trošku náročnější, neboť většina z nich musela vstávat velmi brzo ráno, aby se spolu se svými českými kamarády, kteří měli jako každé úterý namířeno do Letňan, vydali na hokejový trénink. Tam jsme se sešli okolo 8 hodiny a Němci si tak spolu s námi mohli vyzkoušet lední bruslení. Pro některé to byla novinka, ale někteří bruslili daleko lépe než my. Tento krásný den pokračoval jízdou do školy a společnou snídaní ve studovně, poté prací na projektu o významných osobnostech naší historie. Tepfaktor byl plán naší skupiny na středu. Jen málo z nás tušilo, co od místa vzdáleného více než 40 kilometrů od Prahy můžeme čekat. Nakonec jsme si tento výlet se sportovní náplní všichni užili, jak nejlépe jsme mohli. V čtyřčlenných týmech jsme se snažili získat poklad zamčený v truhle, to se naneštěstí žádnému z 11 týmu nepovedlo. Náš středeční program pokračoval návštěvou večerního představení na Nové scéně Národního divadla. Představení s názvem Cube mělo mezi námi i německými kolegy velmi pozitivní ohlasy. Poslední den byla na programu prezentace našich projektů o slavných osobnostech naší historie a závěrečná společná večeře v restauraci Osika na pražském Jarově. Pátek už se nesl ve znamení odjezdu a smutného loučení.
Na závěr bych chtěl velmi poděkovat p.profesorkám Trunečkové a Izákové za milý a tolerantní doprovod a dohled při všech akcích, které tato výměna zahrnovala a Česko-německému fondu budoucnosti, který akce finančně podpořil.
Vladimír Mixa, 5.D

Libuše Izáková