Výměna v Bornheimu

18. 6. 2019

Naše výměna začala 1. června, kdy jsme se po dlouhých deseti hodinách strávených v autobuse konečně dostali na místo určení – hlavního města tehdejšího západního Německa – Bonnu. V tomto malebném městečku, jež se rozlohou lehce podobá našemu Liberci, si nás vyzvedli naši němečtí partneři, tehdy ještě zdráhající se s námi započít jakoukoliv konverzaci a společně s nimi jsme vyrazili do našich německých rodin.
První dva dny – sobotu a neděli – nám program vytvářely rodiny a já, společně se svými spolužáky jsem tento den strávila na pikniku a u bazénu. Jak bylo vidno z našich pozdějších reakcí, dva dny byly plny zábavy a byl to pravděpodobně nejlepší start výměny, co jsme si mohli představit.
V pondělí jsme se poprvé (rozhodně ne naposledy) podívali do Europaschule, nebo-li školy našich německých partnerů, kde jsme hráli takzvané "kennenlernspiele". I přesto, že se nám němečtí profesoři pokusili tyto hry zkomponovat tak, aby byly zábavné, ve výsledku jsme byli všichni rádi, když jsme odcestovali do Kolína nad Rýnem. Zde jsme si úspěšně vyšlápli na věž kolínské katedrály a díky moderní technologii – virtuální realitě – jsme se projeli historickým centrem Kolína.
Úterý jsme prakticky celé zasvětili našemu výtvarnému projektu – vytváření graffity s našimi partnery - , který jsme následně prezentovali na školním dvoře. Vzhledem k tomu, že jsme skončili poměrně brzy, měli jsme po skončení oficiálního programu celý den volno, a tudíž jsme ho každý strávili po svěm.
A konečně přišla středa, den, který jsme všichni netrpělivě očekávali, neboť jsme se vydali do "Phantasialandu" – velkého zábavního parku s neskutečným množstvím atrakcí a stánků s dobře vypadajícím jídlem. Většina z nás v tomto božském zábavním parku zůstala i po skončení společné části dne a soudě podle nadšených reakcí, které byly hojně publikovány na sociálních sítích, patřil tento den k těm nejpovedenějším.
Následoval čtvrtek, předposlední den naší německé výpravy. Tento den jsme si udělali výlet do Bonnu, konkrétně na Dračí skálu (ze které je naprosto okouzlující výhled na Bonn), dále do nedaleké stanice (Zoo plazů) a následně i do samotného města Bonn. Tam jsme absolovovali 'Ralley Bonn' – menší fotosoutěž, a to opět s našimi partnery.
Podle slov některých tento den neměl vůbec přijít, ale objevil se pátek a my jsme s jasnou nechutí museli začít balit zavazadla. Celý den se však nesl v oslavném duchu. Dostali jsme odměny za všechny soutěže, kterých jsme se jako třída zúčastnili, vytvořili si deníky, co doslova zářily překrásnými vzpomínkami, a nakonec si i promítli fotky z celého týdne.
A pak, po celém dni plného příprav na odjezd, po téměř nekonečném loučení, jež bylo u některých z nás velmi emotivní, jsme s hodinovým zpožděním usedli do autobusu a rozjeli se opět směr Praha.
Uteklo to neskutečně rychle, ale jsem velmi ráda, že jsem dostala šanci se něčeho takového účastnit. Bylo to opravdu zajímavé a už se těším na reciproční návštěvu v září.

Karolína Štástná, 2D