Výměna s německým Schwäbisch Gmünd v Praze

8. 10. 2019

Naše druhá část výměny s našimi německými parťáky započala v pátek 13. 09., kdy jsme se všichni společně setkali na Hlavním nádraží. Po náročné cestě si mohli naši němečtí hosté krátce odpočinout, ale již v sobotu v 13:15 jsme měli všichni společný sraz u Karlova mostu, kde jsme nastoupili na loď, na které jsme absolvovali menší projížďku po Vltavě. Po menším úvodu k historii Prahy jsme společně navštívili rozhlednu Petřín a růžové zahrady.
Neděle byl první a zároveň poslední volný den našeho společného týdne. Mnoho z nás se vydalo do přírody nebo navštívilo různé sportovní či kulturní akce.
Již v pondělí jsme se ale setkali u společné snídaně ve škole. Dále proběhlo oficiální přivítání a pak jsme se pustili do našich společných projektů. Tématem byly Pověsti staré Prahy. Po společném obědě ve školní jídelně jsme se vypravili do ZOO, kde jsme strávili zbytek odpoledne. Zde se mnozí naši němečtí partneři naučili říct si o „palatšinky s nutelu“ či „vafle se zmrzlinu“.
V úterý jsme měli sraz v 9:15 v Loudově ulici, odkud jsme odjížděli společně s druhou půlkou naší třídy do TEP-factoru. Zde jsme se rozdělili do skupin, ve kterých jsme následující tři hodiny plnili společné úkoly. V rámci týmu jsme museli plnit úkoly na sílu, inteligenci a trpělivost, kterou jsme asi potřebovali ze všeho nejvíce, protože dorozumět se s pěti členy týmu, z nichž polovina nemluvila česky, nebylo vždy úplně jednoduché. Mnohdy jsme se dorozumívali nohama nebo rukama, ale to bylo právě to zábavné.
Ve středu jsme se všichni potkali na Malostranském náměstí, kde začínala naše procházka Prahou. Po dvou hodinách prohlídky jsme skončili na náměstí Republiky, kde jsme dostali rozchod na oběd. Ve 13:15 jsme již čekali na nádraží Veleslavín na náš autobus do Lidic. Po návštěvě pietního areálu jsme také nahlédli do muzea, kde je instalována výstava k historii této obce.
Čtvrtek se nesl již v pozvolnějším tempu. Ráno jsme se sešli ve škole, kde jsme ještě měli čas dokončit naše projekty, které jsme po společném obědě také odprezentovali. Energii jsme si mohli vybít na odpoledním bowlingu, kde v našem malém souboji Češi proti Němcům vyhrála německá strana. To nám ovšem vůbec nevadilo, protože chlebíčky na konci této akce zbyly na všechny. Po společném zakončení programu a uzavření celého týdne jsme se ještě v menší skupině přemístili do obchodního centra, aby si naši němečtí spolužáci mohli nakoupit zásoby lázeňských oplatek a fidorek pro své známé.
A poté přišel pátek, den loučení. Po všech úžasných společných zážitcích a společně stráveném čase nastal čas říct „Tschüss“.
Myslím, že výměnu jsme si velmi užili a budeme si ji ještě hodně dlouho připomínat. Pevně doufám, že jsme se s našimi „Austauschpartnery“ neviděli naposledy. Teď už jen zbývá věřit, že se naše budoucí výměna za dva roky vyvine stejně dobře.
Chtěla bych také poděkovat profesorkám D. Janáčové a J. Markové za přípravu našeho programu. Závěrem ještě jedno poděkování, a to Klubu rodičů naší školy za finanční podporu této akce.

Klára Fialková, tercie D