Výlet za architekturou po Praze

9. 1. 2019

V pátek 14. prosince 2018, jsme se jakožto Sekunda C, vydali do centra Prahy poznávat architektonické slohy.
Předem jsme dostali pokyn od paní profesorek, abychom si vytvořili výstižné plakáty na daný sloh, který jsme předtím nastudovali. Každá skupinka si připravila krátkou charakteristiku doby, slohu a stavby. Jako zajímavost byla krátká historka či tzv. drb, který jsme si dohledali na internetu. Jedna skupina měla funkci průvodce. Připravila občerstvení, určovala trasu, a hlavně vytvořila poutavý ukazatel, který nám úspěšně pomohl se neztratit.
Sraz byl domluvený u Obecního domu. Kvůli težko zvladatelné zimě, jsme se nashromáždili v jeho vstupní haleodkud jsme byli naneštěstí vypakováni. A tak jsme si venku poslechli vyprávění o secesním slohu.
Dále jsme pokračovali k Domu U Černé Matky Boží. Kubismus nám pomohla poznat kavárna Grand Café Orient. Cestou tam jsme se pohostili růžemi z listového světla, skořice a jablíček.
Následující zastávkou našeho putování byl funkcionalistický Baťův dům v Štuparské ulici. Cestou k renesanci jsme se zastavili u kostela svatého Jakuba, abychom si prohlédli hodnotný barokní portál.
Na nádvoří Ungeltu jsme si pověděli něco o renesanci. Při poutavém výkladu jsme si dali jednohubky z plněných toustů.
Gotiku nám přiblížil Týnský chrám. Vyprávění by bylo o moc příjemnější, kdyby teplota nesahala pod bod mrazu.
Naše milé paní profesorky proto napadlo, že si zbytek dopovídáme v pohodlnějším prostředí. Skrz Staroměstské náměstí jsme se zastavili v chrámu sv. Mikuláše, abychom lépe pochopili záměry baroka.
Následoval velký přesun do cíle, kde jsme se plní radosti a nadšení shromáždili v místnosti uvnitř Skautského institutu. Majitelé byli tak hodní, že nám ho na chvíli zadarmo propůjčili. A tak jsme si barokní a románský sloh odreprezentovali v teple a klídku. Zlatými tečkami naší výpravy byly Matyášovy pečené pusinky a Akviliny domácí lívance se sirupem.
Poté jsme se rozloučili a plní energie rozešli. Teď už nás čeká jenom údajně krátký testíček na to, co jsme si z výletu odnesli.
Chtěla bych poděkovat paním profesorkám, že vymysleli tak zajímavý výlet a že jim záleží na našich znalostech v oblasti architektury.

Markéta Blažková, Sekunda C