Terénní cvičení

27. 6. 2022

Dne 6. června jsme se vydali na dlouho očekávané dvoudenní terénní cvičení do malebné obce Svatý Jan pod Skalou, společně s paralelní třídou sekundou D. Již před odjezdem jsme měli určeny naše týmy, se kterými jsme po celý pobyt spolupracovali. Jeli s námi naši učitelé A. Imramovský, J. Baťka, T. Šplíchal a M. Urbanová. Každý z nich měl připravenou aktivitu, kterou jsme během dvou dnů absolvovali, a poté jsme z toho měli napsat protokol. Cestou jsme se zastavili v Berouně, který je nedaleko od místa pobytu, abychom mohli splnit první úkol s naší určenou skupinou. Měli jsme oslovit obyvatele Berouna a zeptat se jich, jak se jim zde žije. Po dvou hodinách to měla většina skupin hotové, proto jsme vyrazili na místo určení.
Do Svatého Jana jsme dorazili kolem poledne, proto jsme dlouho nečekali, ubytovali jsme se ve Svatojánské koleji a šli na oběd. Po něm jsme měli osobní volno, většina lidí ale dodělávala protokoly z Berouna. Odpoledne nás čekala druhá aktivita. Jelikož je ve Svatém Janu překrásná příroda, šli jsme na procházku v okolí, kde jsme měli pozorovat faunu a floru. Pokud jsme měli štěstí, podařilo se nám najít zkamenělinu. Tímto programem jsme vyplnili celé odpoledne, takže večer se už pouze dodělávaly úkoly spojené s touto aktivitou. V 21:30 byla večerka. Všichni jsme ulehli do svých spacáků, abychom načerpali energii do dalšího dne.
Druhý den ráno jsme se probudili, zabalili své věci a šli jsme na snídani. Po ní už byl pro nás připraven další program, a to měření určitých hodnot, jako je např. atmosférický tlak, nadmořská výška atd. Získané údaje jsme museli zakreslit do grafu. Pak už nás čekal oběd a dále už poslední aktivita z celého cvičení. Byla to hydrologie. Jeden z několika úkolů bylo měření průtoku vody v nedalekém potoce. To se naštěstí podařilo.
Pak už byl čas jet domů. I když musím podotknout, že některé chvíle byly těžké, přesto jsme si celý projekt moc užili. Myslím, že to všem přineslo mnoho zkušeností, ale především zážitků, na které stejně jako já budou dlouho vzpomínat.

Ema Sládková