Sekunda D v Chlupáčově muzeu historie Země, 17. dubna 2019

25. 4. 2019

Sešli jsme se na zastávce tramvaje Albertov, abychom se poté odebrali do budovy Přírodovědecké fakulty UK, která sídlí ve stejnojmenné ulici. V jejím suterénu je umístěno Chlupáčovo muzeum historie Země, které je pojmenováno podle významného českého geologa a paleontologa Iva Chlupáče.
V poměrně chladném prostředí malého muzea jsme si vyslechli zajímavou a obsáhlou přednášku o vývoji života na Zemi. To, o čem jsme se učili ve škole jsme nyní mohli vidět na vlastní oči. Tedy zkameněliny, jejich repliky a modely živočichů a rostlin, které jsou v muzeu vystavené (viz fotografie), které jsme zatím znali jen z teoretické výuky ve škole. Zajímavý byl výklad průvodce o posunu, dělení a splývání kontinentů v jednotlivých geologických obdobích, doprovázený názornými mapami.
Asi největší zájem vzbudil model kostry masožravého dinosaura jménem carnotaurus sastrei, který se na Zemi proháněl v druhohorách, před 70 miliony lety. Zajímavá byla i informace o nálezu stehenní kosti neznámého dinosaura v lomu u Kutné Hory. Jedná se o jedinou s jistotou potvrzenou část kostry dinosaura nalezenou na území České republiky. Tento druh dinosaura byl až do nálezu v r. 2003 vědě neznámý. V roce 2017 byl popsán a dostal jméno burianosaurus augustai, na počest známého malíře Zdeňka Buriana a paleontologa Josefa Augusty, kteří společně vytvořili známá výtvarná díla, která zobrazují život v jednotlivých geologických epochách. I když dnes víme, že Burianovy obrazy již neodpovídají současným poznatkům z paleontologie, svůj význam pro popularizaci vědy určitě měly.
V patře muzea jsme si na závěr prohlédli výstavu věnovanou české paleontologické expedici do Austrálie.

Sekunda D