Putinovi agenti

4. 10. 2021

Chtěli byste se na chvíli stát herci a zjistit, jak takové hraní funguje? My jsme se třídou ve čtvrtek 23. 9. měli tu možnost v divadle Jatka 78 v pražských Holešovicích. Nebylo to pro nás však obvyklé divadelní představení. Už na začátku nám rozdali lístečky s uvedením míst, kde budeme hrát, a podle toho jsme se také usadili. V té chvíli jsme však netušili, co se od nás očekává.
Jakmile představení začalo, na scéně se objevil jediný herec (Daniel Šváb), který představoval roli vypravěče a herce zároveň. Ostatní role jsme hráli my přítomní diváci, kteří jsme se řídili pokyny vypravěče. Nejprve se děj odehrával na tržnici na Kypru, poté jsme se přenesli do kanceláře, do bytu a nakonec jsme skončili v kině, což představovalo největší sektor. Ani na okamžik nás nenapadlo, že jsme součástí natáčení filmu, kde nás snímají různé kamery a vše se přenáší do počítače. Celým představením se proplétal příběh ruského agenta, což jsme si ale v průběhu našeho hraní neuvědomovali.
Když naše role skončila, pustili nám film, v kterém jsme všichni účinkovali. Zůstali jsme sedět s otevřenou pusou. Poté započala diskuze, kde jsme rozebrali celou hru. Povídali jsme si o ruském agentovi Rachardžovi, který se infiltroval do české společnosti. Diskuze se stočila také na kauzu Vrbětice, jenž je v dnešní době stále aktuální. Autoři nám ukázali, že si mnozí z nás ani neuvědomují, co se kolem nás děje či jak můžeme být zneužiti ve prospěch druhých. Na závěr se nám představil i člen štábu, který nám ukazoval, jak takové hraní funguje. Uváděl různé technické údaje, což mě nudilo a z mého pohledu bylo už zbytečné.
A co si z divadla odnáším? Buďme ostražití, vnímejme více okolí a mějme se neustále na pozoru. Je to nevšední zážitek, jenž stojí za zhlédnutí a který nám otevřel oči.

Michaela Špičáková, 4. A