Projekt Divadlo ve světě, svět v divadle aneb škola trochu jinak

5. 6. 2018

Asi každý si dokáže představit, jak vypadá školní výlet: jede se autobusem, děti se řadí do dokonalého dvojstupu, organizovaně se celý den přesouvají z místa na místo, obědvají řízky od starostlivých maminek a drží se striktně připraveného programu. Také jsem takové výlety zažil, naštěstí už je to dávná historie…
To, co jsme zažili během našeho výjezdu v rámci projektu Divadlo ve světě, svět v divadle, byla úplně jiná liga. Přestože trval jen tři květnové dny, stihli jsme navštívit Chrudim, hospital Kuks, Hradec Králové a Litomyšl. Na každém místě nás čekal originální a nápaditý program: zkusili jsme si vyrobit loutky, nechali se ohromit barokem i moderními sochařskými pracemi umístěnými ve volné krajině, prohlédli si město, jež si díky své architektuře vysloužilo označení salon republiky, jen na základě procházky odhadovali, jaký byl pro něj původní urbanistický plán, obdivovali krásu renesanční architektury….
Kromě toho jsme se stihli najíst, koupit suvenýry, podpořit imigraci, vylézt na věž, natáčet film, uprostřed náměstí netradičně zahrát poslední chvíle Romea a Julie, popovídat si s místními, prohlédnout si památky... a přitom se neztratit.
Samozřejmě jsme byli v divadle- dokonce třikrát. Jednou jsme si ho zkusili přímo vytvořit v dílně divadla Drak, podruhé jsme zhlédli profesionály v Klicperově divadle a při následné diskusi jsme je vůbec nešetřili, potřetí jsme se vžili do role diváků před více než 200 lety v klasicistním zámeckém divadle v Litomyšli.
Velmi přínosné se jevily reflexe: každý večer nám pomohly lépe si uvědomit význam činností, které jsme celý den dělali.
Jednoduše řečeno: tento výjezd byl jeden z nejlepších, který jsem kdy absolvoval, a jsem velmi rád, že jsem se ho mohl zúčastnit.
Velké díky patří našim učitelům : prof. Libé, prof. Pavlíčkové, prof. Měkotoví a divadelní lektorce Míše Váňové za nápad a odvahu ho uskutečnit a Klubu rodičů GNP za (nejen) finanční podporu.

Jáchym Líva, tercie A