Grand Prix Architektů Festival

8. 11. 2022

Na začátku listopadu měli studenti Gymnázia Na Pražačce se zájmem o architekturu jedinečnou příležitost zúčastnit se akce v rámci 29. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022. Akce probíhala ve Veletržním paláci od 9:30 do 16:30 hodin.
Mezinárodní porota vybrala z 255 přihlášených projektů 50 nejlepších. Na místě byly čtyři barevně označené stany, ve kterých zhruba každou půlhodinu probíhaly přednášky představující jeden z 50 nominovaných architektonických výkonů, mezi nimiž byly jak novostavby, tak rekonstrukce a díla za urbanistiku a krajinářské architekturu, výběr byl tedy opravdu pestrý. Prezentováno bylo i mnoho známých projektů stojících v Praze, jako třeba Manifesto Market, centrum Bořislavka či vítězná Kunsthalle.
Jelikož v některých stanech byli porotci ze zahraničí, probíhala část přednášek v angličtině, takže jsme měli možnost nejen se dozvědět něco o architektuře, ale ještě si procvičit cizí jazyk. Za sebe musím říct, že velká většina prezentovaných výtvorů byla opravdu zajímavá, stejně tak bylo zajímavé sledovat, jaký měli jednotliví architekti ke svým dílům vztah; zatímco někteří prezentovali úplně nezaujatě, jiným u toho nadšením zářily oči.
Celkově myslím, že to byla pro nás pro všechny skvělá zkušenost a nikdo své účasti nelitoval - a mnozí zůstali až do konce akce, nad časový rámec normálního školního rozvrhu.

Alžběta Kopkášová a Adriana Vočadlová