Exkurze do firmy Safina - kvarta D

10. 11. 2022

Dne 2. 11. byla třída v doprovodu s profesorkou Markovou na exkurzi ve firmě Safina. Firma sídlí ve Vestci a zaměřuje se na recyklaci a rafinaci drahých kovů - dozvěděli jsme se však, že firemní portfolio služeb je daleko objemnější - například vývoj slitin na zakázku, nástřiky funkčních vrstev a mnoho dalšího. Společnost Safina vyrábí produkty nejen pro klenotnictví, ale i pro automobilový průmysl, aerokosmonautiku, sklářský průmysl, petrochemický průmysl, atd.
Na přednášku jsme sice přijeli již s minimálním množstvím informací ohledně firmy, ty se ale posléze projevily opravdu jako minimální. V Safině pracují desítky profesionálů ve svých oborech a my jsme měli šanci si od nich poslechnout, jak fungují různé procesy rozličných částí chemických technologií. Viděli jsme tedy naživo elektrolýzu drahých kovů nebo otevřené pece, které měly teplotu více jak 1000 °C.
Nejatraktivnější částí dne ale byla ta, kde jsme si mohli na několik produktů sáhnout. Zatímco jsme nořili ruce do kousků zlata, poznamenala průvodkyně bez okolků, že v té misce jsou právě přibližně 4 miliony korun. Při té příležitosti jsme se o zlatě dozvěděli zajímavosti, například že se zlato používá jako katalyzátor do airbagů, nebo že zlaté prstýnky našich babiček jsou více do červena, protože v sobě mají více mědi. Překvapivé také bylo to, že nejdražším kovem není zlato, ale rhodium, které vás vyjde na šílených 18 000 kč/gram.
Proto bych vám doporučila koupit mamince k Vánocům náhrdelník ze zlata, protože zásadně ušetříte.

Sára Masařová, Dorota Tydlitátová