Dubnové odpoledne s Martou Ljubkovou

9. 4. 2018

V březnu navštívili studenti kvarty A, kvarty C a kvinty A se svými profesorkami divadelní představení Faust ve Stavovském divadle.
Zážitek to rozhodně byl. Pro někoho pozitivní, pro jiného méně a někteří byli vskutku rozpačití.
O představení jsme hodně diskutovali, dovysvětlovali si jednotlivé motivy, scény, významy…
Proto jsme byli velice rádi, když pozvání do naší školy přijala šéfdramaturgyně činohry Národního divadla paní Marta Ljubková, která se na inscenaci Fausta podílela spolu s režisérem Janem Fričem.
Kdo čekal nudnou přednášku, mýlil se. Celé dvě hodiny se nesly ve velmi přátelské a uvolněné atmosféře. Dozvěděli jsme se proč je současné divadlo právě takové, jaké je, jak se hrálo dříve, co je úkolem dramaturga, jaké jsou trendy ve světě a také nechyběl pohled do zákulisí divadelní práce.
Dotazy a odpovědi na vlastní inscenaci Fausta se střídaly průběžně a myslím, že bychom mohli povídat i déle…
Nám profesorkám se setkání líbilo velmi. A odezva studentů
Posuďte sami
... takto jsem o divadle nepřemýšlel..., po přednášce se na to(Fausta) dívám jinak...,vysvětlila význam divadla pro společnost.., dobrý počáteční prostor pro otázky...,výklad sice rychlý, ale záživný, naskytl se mi pohled do zákulisí...,objasnění některých částí představení..., Faust mě šokoval, vlastně se mi nelíbil, ale jsem ráda, že jsem si mohla poslechnout názor autora.., hezky rozebrala naše otázky..., dozvěděla jsem se, proč hráli Fausta tak, jak hráli.., uvědomil jsem si, jak mám vnímat divadlo..., vysvětlila problémy, se kterými se divadlo dnes potýká..., názor mám odlišný, její mě nepohoršoval, naopak mě vyprávění obohatilo..., jsem za tuto příležitost rád, protože rozšířila mé obzory..., povídání bylo zajímavé, ani chvíli jsem se nenudila...celkově se mi to moc líbilo, jak divadelní představení, tak i tento dodatek. Tohle dělá školu a výuku opravdu pozoruhodnější.

Zuzana Dvořáková