Beseda s Peterem Freestonem, osobním asistentem Freddieho Mercuryho

10. 5. 2019

V úterý 30.4.2019 nás ve škole navštívil Peter Freestone, asistent Freddieho Mercuryho, o kterého se staral posledních 12 let Freddieho života. Kromě něj se nám představil i zpěvák Milan Šatník (kapela Bohemians). Spolu jezdí po světě s projektem TFA (Titanic-Freddie-Aids), díky kterému učí studenty základních i středních škol o HIV. Snaží se je hlavně poučit o důležité prevenci a možném přenosu viru při pohlavním styku nebo užití již použitých jehel. Pan Freestone povídal o projevech viru, jeho vývoji a hlavně jak to vše vnímal, když se dozvěděl, že tento virus ohrožuje právě Freddieho. Mnohé studenty oslovilo, že jim o tom přišel povídat právě on, jelikož to vše viděl na vlastní oči a za celých 12 let si (jak sám řekl) dovolil vzít volno jen na dva týdny.
Mimo jiné nám vyprávěl i o tom, jak se k práci asistenta, která zahrnovala vše od ranního čaje až po Freddieho diář, dostal a jak vůbec vypadal každodenní život Freddieho Mercuryho, který žil vlastně s ním.
Jedna troufalá otázka však překvapila jak mě, tak i pana Freestona: zda nemoc HIV nebyla pro Freddieho přeci jen nakonec vykoupením ze života, ve kterém by musel zestárnout. Sám pan Freestone říkal, že by si Freddieho nedokázal jako křehkého staříka představit, i když by mu dnes bylo 72 let.
Dozvěděli jsme se, že pan Freestone už nějaký ten pátek žije v Česku, do kterého se zamiloval skoro před 20 lety. Ochotně vyměnil chaos města za vesnici, kde je prý víc slepic než lidí. Řekl nám, že i když už nezvládá cestování po světě tak dobře jako před lety, baví ho cestovat s tímto projektem, jelikož může předat Freddieho a svůj příběh dál, pomoct dalším lidem a (většinou pro ty starší) poskytnout možnost zeptat se na Freddieho Mercuryho, rockstar milovanou miliony lidí a na chvíli ji znovu přivézt k životu.
Projekt by se samozřejmě neobešel bez velkého finále v podobě krátkého koncertu Milana Šatníka, který celou prezentaci moderoval.
Když budu mluvit za sebe, jsem moc vděčná za možnost pana Freestona a jeho až neuvěřitelné vzpomínky potkat. Tímto bych chtěla pozdravit Toma, Jerryho, Oscara, Tiffany, Dorothy, Delilah, Goliatha, Lily, Mika a Romea, kteří si určitě někde spokojeně pobíhají po střechách a jsou vděční, že mohli jeden ze svých devíti životů strávit s Freddiem Mercurym.

Marianna Garassyová, kvinta A