Oslavy 60. výročí založení GNP

V prvním školním týdnu se ve škole slavilo! K oslavám nebylo menšího důvodu než samotné šedesáté narozeniny naší školy. Tedy, ne tak úplně budovy, ta je starší, z roku 1940/41, ale instituce ano. Naše gymnázium bylo založeno v roce 1957 jako 30. jedenáctiletá střední škola Praha 11 – Žižkov, avšak sídlilo zprvu na sousední Jesenince. Do naší budovy vstoupili žáci až 14. září roku 1957. Ve druhém školním týdnu tohoto roku to tedy bylo přesně 60 let.

Oslavy byly rozděleny do dvou dní. V prvním dni (úterý 12. září) se jednalo o spíše neformální setkání absolventů, bývalých a současných profesorů. Celá akce započala v pět hodin odpoledne, končila však až kolem osmé hodiny večerní. Již krátce před pátou se do školy začali trousit absolventi nedávní i dávní, stejně jako profesoři z let dávno (či méně dávno) minulých. Z profesorů mohu uvést bývalého ředitele Miloše Macka, profesorky Boschkovou, Slípkovou, Lauterbachovou či profesory Fuchse a Krejčího, který vlastně pro některé maturanty a kvintány ještě není úplnou minulostí. Absolventů byly stovky – aby se tedy lépe našli, bylo každé chodbě přiřazeno určité období. Stačilo potom přijít do patra označeného příslušným rokem absolvování a najít tam své spolužáky. V každém patře bylo také umístěno několik stolů s chlebíčky, brambůrky, limonádami… nu zkrátka vším, co k takovému pořádnému setkání patří.

Ve čtvrtek 14. září již byly oslavy formálnější. Celá akce se odehrála v našem spřáteleném kině Aero v Biskupcově ulici. Nejprve zde vystoupil školní sbor Repetice, následovalo krátké promítání fotek a poté hlavní bod programu. Na podium byli pozváni bývalí i současní profesoři našeho gymnázia, ale také třeba absolvent profesor Jan Pirk. Současné profesory zastupovaly profesorky Válková a Dobřemyslová, profesoři Tulka a Macela. Pomezním profesorem byl opět profesor Krejčí a bývalé profesory zastupovaly profesorky Boschková, Slípková a profesory Fuchs a Macek. Profesor Poláček a naše absolventka Bára Kalačová (kteří celým večerem provázeli) pokládali hostům otázky týkajících se jejich působení na škole, ale také otázky směřující do jejich studentských let – ku příkladu Kdo opisoval? či Kdo kouřil na tajňačku na záchodcích? Vyslechli jsme si mnoho vtipných historek i zajímavých úhlů pohledu. Celý večer zakončil opět zpěv sboru Repetice.

Obě akce se velice podařily. Ráda bych poděkovala všem, kteří se na přípravách jakkoliv podíleli. A Pražačce? Té přeji dalších úspěšných alespoň šedesát let!

Heda Ghlimová