Ústav organické chemie a biochemie AV – exkurze zaměřená na DNA

V pátek 10. 11. 2017 se naše třída sexta A zúčastnila v rámci Týdne vědy exkurze v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.

Tématy přednášek byly elektroforéza a „od DNA k proteinu“. Na začátku jsme byli rozděleni na dvě skupiny – seminárníky z chemie a nechemický zbytek. Obě skupiny absolvovaly oba bloky tvořené experimenty a přednáškou. Přednášelo se o DNA a jejím přepisu do RNA a následně překladu na proteiny. Výklad byl velice zajímavý, doplněný o obrázky a video simulace, a každý si z něj něco odnesl. Na vlastní kůži jsme si dokonce mohli vyzkoušet, jaké to je hledat genový text v řetězci DNA, akorát na příkladu hledání slov z knihy Medvídek Pú v řetězci náhodných písmen. Po skončení přednášky se skupiny proměnily a šlo se do laboratoří dozvědět se něco o elektroforéze a rovnou si jí i vyzkoušet, což byl pro některé nesnadný úkol. Někteří totiž nejsou zvyklí na jemnou motorickou práci. V laboratořích jsme si zároveň procvičili i znalost angličtiny, protože pan laborant mluvil pouze anglicky, což je v ústavu (jak jsme se dozvěděli) poměrně časté. Tím pro nás program končil. Po společném vyfocení před ústavem (důkaz o 101% docházce pro třídní profesorku) se většina vrátila do školy na volitelné semináře. Celkově byla exkurze příjemným zpestřením výuky a mnozí z nás na ní poznali látku probíranou ve škole.

Za sextu A Karolína Nejdlová a Tereza Bezděková