Výměnný pobyt s německými studenty z Bornheimu 15. – 23. 6 / 15. – 22. 9. 2017

V červnu se naše třída vydala do Německa za studenty z Bornheimu. Cesta autobusem trvala celou noc, ale utekla velmi rychle, protože jsme ji skoro celou prospali.

S německými studenty jsme si zatím psali pouze přes sociální sítě, takže jsme se trochu obávali, u koho budeme bydlet. Naši partneři nás však přivítali velice vlídně a dokonce nám donesli i něco dobrého k snědku.  Nejdříve pro nás bylo trošku obtížné se s nimi německy domluvit, ale pak už jsme se rozmluvili a všechno bylo v pohodě.
Víkend si naši partneři plánovali sami, takže měl každý na programu něco jiného, ale všichni si ho užili. Nejvíce se nám líbil společný piknik v jednom kolínském parku. Hráli jsme různé hry a jezdili na šlapadlech. V pondělí jsme se vydali do německé školy, abychom se podívali, jak to u nich chodí. Čekaly nás různé aktivity a společná snídaně. Následující dny jsme si prošli  Bornheim a Bonn. V Kolíně nad Rýnem jsme vylezli na věž dómu a pak jsme si projeli město na kolech. Předposlední den jsme jeli do Phantasialandu, největšího zábavního parku v Německu, kam se všichni celý týden těšili. Zabralo nám to celý den a večer jsme byli pěkně unavení, ale opravdu to stálo za to. V den odjezdu jsme se rozloučili se se svými partnery a s úsměvem na tváři jsme se vydali domů.
V září jsme si role vyměnili a tentokrát navštívili oni nás v Praze. Na rozdíl od nás nejeli autobusem, ale letěli letadlem. Po přivítání na letišti jsme se vydali rovnou domů a šli spát. O víkendu byl individuální program, ale přesto jsme ho strávili společně v centru Prahy. V pondělí jsme se, stejně jako v Německu, vydali do školy, kde jsme společně posnídali a hráli různé hry. V týdnu jsme několikrát navštívili obchodní centra, udělali si výlet do koncentračního tábora v Terezíně, navštívili Pražský hrad, šli si zahrát bowling a dokonce jsme lezli po stěnách v horolezeckém centru. Německé partnery velmi zaujal pražský „trdelník“.
Celý týden jsme se snažili být dobrými hostiteli stejně, jako byli oni při naší předchozí návštěvě v Bornheimu. A doufám, že jsme si to všichni společně užili. Výsledkem je i to, že jsme se snad naučili lépe komunikovat v němčině a hlavně se nestydět mluvit. Někteří i objevili nová místa v Praze. Na závěr jedno doporučení pro příští hostitele: Nechoďte s Němci do Paládia či jiného nákupního centra, nebudou chtít jít již jinam.

Tereza Schicková, Filip Tůma 3.D