Europaklasse 2017

Co to vlastně Europaklasse je?

Europaklasse je projekt konající se každoročně v německém Bielefeldu na jednom ze zdejších gymnazií, a to již od roku 1992. Studenti ve věku 14-18 let z různých zemí Evropy (přesněji z České republiky, Francie, Ruska, Maďarska, Itálie, Velké Británie, Polska a Estonska) na čtyři týdny odjíždějí do tohoto města, kde pak bydlí každý zvlášť v hostitelských rodinách a chodí spolu do školy.

Tvoří jednu třídu, která má svůj vlastní rozvrh. Nemyslete si však, že je to úplná flákačka. Mají normální předměty, třeba jako fyziku a biologii, jen v němčině a samozřejmě trochu jednodušší. Chodí na nejrůznější exkurze, účastní se neobyčejného projektu Betheljahr a zajedou si i na pár dní do Berlína. Zkrátka zažívají nezapomenutelné zážitky a k tomu si zlepšují svou němčinu.

A jak to bylo s námi?

Tento rok jsme měly možnost zůčastnit se právě my dvě. Obě jsme nabídku rády přijaly, ale jak se odjezd blížil, začaly jsme si dělat obavy, jestli se domluvíme. Všichni nám říkali, ať se nebojíme, neboť je to zbytečné, a že si to jistě užijeme. V tu chvíli však člověk opravdu něvěří.

Víkend před začátkem projektu jsme jsme dorazily do Bielefeldu, abychom měly více času na aklimatizaci. Cestu tam jsme jely s jedněmi rodiči a zpátky s druhými. Hned na první pohled byly naše hostitelské rodiny přátelské a opravdu trpělivé, když jsme se něco pokusily svojí krkolomnou němčinou říci. Od začátku nás brali jako plnohodnotné členy své rodiny, dělali nám program a o vše kolem nás se zajímali. Opravdu skvělé je, že každý student, který do této rodiny přijede, tam má svého hostitelského sourozence, který mu vše ukáže a je tam pro něj vždy, kdyby něco potřeboval. Nebudeme lhát, první dny byly těžké, ať už z pohledu jazyka nebo to, že jsme si nedokázaly představit, jak to tam můžeme ty 4 týdny zvládnout. Když jsme se však první den ve škole setkaly s celou třídou, a to u příjemné společné snídaně, vše se zlepšilo. Už jsme se nebály tolik mluvit, přece jenom je to něco jiného s rodilým mluvčím a s člověkem, který je na tom stejně jako vy, a prakticky hned se z nás stala jedna velká parta. Exkurze v rámci našeho rozvrhu byly báječné. Navštívili jsme firmu Dr. Oetker, kde jsme se dobře najedli, byli na radnici s paní starostkou, zúčastnili se projektu starání se o lidi s postižením v městké části Bethel a  třešníčkou na dortu byl třídenní výlet do Berlína... To vše a mnohem více jsme za tu dobu zažily a  naše němčina se neskutečně zlepšila. Mluvíme stejnou rychlostí německy  jako česky a dokážeme rychle reagovat. Neříkáme, že teď zvládneme vše říci a naprosto bezchybně, ale naučily jsme se, že když něco neumíme říci, najdeme si jinou cestu, a i když to nejde, vždy máme nohy a ruce na to, to nějak předvést.

Proto pro všechny další generace členů Europaklasse:

Nebojte se, že jazyk bude překážkou, naopak! Němci jsou neuvěřitelně vstřícní lidé a oni počkají, než to ze sebe nějak vymáčknete a budou se vám snažit ve všem pomoci. Většina z hostitelských sourozenců také mluví anglicky, tudíž se nemusíte obávat, že se ze začátku vůbec nedomluvíte. Další překážkou by mohl být také strach, že budete měsíc sami v cizí zemi. Ale rozhodně se nebojte. Rodiny, u kterých budete bydlet, se do programu Europaklasse dobrovolně přihlásily a velmi se na vás těší.  Někteří rodiče se také mohou bát pustit své dítě na měsíc do cizího města. Bielefeld je ale velmi bezpečné město, člověk se může kohokoliv zeptat na cestu a zdejší obyvatelé nemají problém přelouskat vaší krkolomnou němčinu a pomoci vám.  Zažijete plno nezapomenutelných zážitků, poznáte více jiné státy a kulturu v nich. Zjistíte, že Poláci a Češi se vskutku dorozumí. A hlavně... Skamarádíte se se skvělými lidmi, se kterými třeba ještě po Europaklasse něco podniknete. Tak se nebojte a běžte do toho! A buďte si jisti, že budete šťastní, že chodíte zrovna na tuto školu, která Vám to umožnuje, neboť na to budete vzpomínat celý svůj život.

I tímto bychom chtěly poděkovat všem, kteří se na organizování Europaklasse podílejí a to jmenovitě paní profesorce Komardinové a paní profesorce Lieselotte Müller-Antholtz. Samozřejmě také škole za tuto příležitost a našim paním profesorkám na německý jazyk - paní profesorce Floriánové a paní profesorce Trunečkové. A nakonec nesmíme zapomenout poděkovat především svým hostitelským rodínám a celé třídě Europaklasse, protože to,  jaké to pro vás bude, tvoří právě tito lidé. A my můžeme říci, že to bylo neuvěřitelně fantastické.

Kdybyste se chtěl někdo dozvědět o Europaklasse více, vždy se s námi můžete spojit!

Hodně štěstí všem!

Veronika Šmejcká a Sára Nejedlá