Exkurze v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR

Ve čtvrtek 3. 11. jsem se spolu s dalšími studenty chemického semináře pro kvinty zúčastnila exkurze v rámci týdne vědy.

Když jsme se všichni v 7:35 sešli na stanici metra Dejvická, společně jsme vyrazili. Po pravé straně jsme minuli České vysoké učení technické a po straně levéVysokou školu chemicko-technologickou, až jsme se dostali k našemu cíli, tedy Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. V šatně jsme si odložili věci, až na zápisníky a propisky a po rozdělení do dvou skupinek jsme vyrazili. Exkurze se týkala Nukleární magnetické rezonance. Zaměstnanec ústavu nás zavedl postupně do několika laboratoří, kde nám vysvětlil, že tento postup funguje na bázi magnetické indukce. Uvnitř zařízení je magnet, okolo nějž je smotaná cívka, která indukuje proud a díky supravodivému materiálu se získaná energie neztrácí. Jelikož supravodivost funguje pouze za určité teploty (konkrétně -270°C), musí to celé být ponořené v kapalném heliu a dusíku. A k čemu se vlastně takovýto přístroj používá? Ať přinesete téměř jakoukoli sloučeninu, přístroj vám ukáže, jakou strukturu tato látka má, které obsahuje prvky a kolik. Stačí sloučeninu ponořit do rozpouštědla a vložit do přístroje, který je propojen s počítačem, na němž se nám ukážou signály, a jelikož každý prvek má specifická spektra, poznáme, jakou strukturu tedy naše sloučenina má. Této metody se hojně využívalo například při tzv. methanolové aféře, kdy lidé přinášeli vzorky nakoupeného alkoholu a chtěli se ujistit o jeho neškodnosti.

Myslím, že mohu mluvit za všechny účastníky, když řeknu, že exkurze byla velmi zajímavá, poučná a otevřela nám dveře k novým poznatkům.

Za studenty chemického semináře
Pavlína Vincurová, kvinta A