Výměnný pobyt ve Schwäbisch Gmündu

Tak, a je to tady – náš velký den D. Bylo 22. 4. a já a mí spolužáci stojíme v hloučku před autobusem a čekáme, až nás odveze do neznámého prostředí k neznámým lidem. Poté přestupujeme na vlak, který, zdá se, jede ještě rychleji než autobus po prázdné dálnici. Cesta uběhla rychleji než jsme všichni doufali, pravděpodobně jeden z Murphyho zákonů.

Vyskakujeme z vlaku, koukáme a vidíme, že stejně frustrovaně na nás koukají nějací lidé. Potají doufám, že to jsou pouze turisté, kteří chtějí nastoupit do vlaku, a čekají, až vytáhneme sebe a naše kufry ven. Bohužel, dveře vlaku se zavírají, a my zůstáváme napospas těm cizincům. A hle! Tam vzadu, poznávám jednu milou tvář. Jdu k té osobě, a velice rychle se ujišťuji, že to je právě ta dotyčná, se kterou jsem si již posílala zprávy přes internet. Letmo vrhám poslední zoufalý pohled na svou třídu a učitelky a už sedím v autě, na cestě do nového domova...

Zpočátku nerozumím ani slovo, můj mozek se nejspíš snaží spočítat, kolik palačinek ročně snědí veverky, a můj jazyk je jako ze dřeva. A pak to přišlo! Neuvěřitelně úžasný pocit toho, že vám rozumí člověk narozený v Německu, a ne pouze učitelka, která je schopná vydedukovat z vašeho ublekotaného mekotání nějaký smysl. Pomalu začínám mluvit a rozumět téměř všemu, co mi má nová rodina říká. Úspěšně přežívám první den a už se těším na další, kdy se uvidím se svými českými spolužáky.

Další den je tu, uplyne rychleji než mizí Nutela, a poté začínají dny ubíhat rychleji a rychleji, a já začínám zjišťovat, že obávat se bylo naprosto zbytečné. Všechno, co jsme zde zažili, se dá popsat obrovskou škálou kladných přídavných jmen, která se dají spojit pouze do jednoho – bylo to tady naprosto bezkonkurenčně úžasné! Výlety do překrásného města, procházka v lese zakončená lezením po lanech mezi stromy, vaření si obědu v podobě tradičních špeclí s čočkou, jízda vlakem do Stuttgartu, zde navštívené Mercedes-Benz Museum, přivítání místostarostou, prostě všechno od ranního čištění zubů až po večerní zábavu s rodinou bylo nepopsatelné, vtipné, krásné, a co potěší hlavně naše učitele němčiny, bylo to také velmi poučné.

Zpět do Česka jsem si přivezla kromě bolavých tváří ze smíchu také velkou spoustu nových zážitků a zkušeností. Neskutečně se těším, až naši noví přátelé přijedou k nám, a věřím, že to tady bude stejně perfektní, jako to bylo u nich.

Anna Schneiderová, sekunda D

Výměnný pobyt ve Schwäbisch Gmündu ::    2016