Výměnný pobyt kvinty D s Bremerhavenem

V půlce března jsme se konečně dočkali a absolvovali druhou část výměny se studenty z Bremerhavenu. Vše začalo na Hlavním nádraží, kde jsme se po půl roce setkali s našimi německými kamarády.  Celou výměnou nás provázel projekt „Praha dnes a dříve“, na kterém jsme pilně pracovali a poslední den výměny své práce přede všemi prezentovali.

V pátek jsme navštívili prostory Valdštejnského paláce, včetně těch, které jsou veřejnosti běžně nepřístupné. Prošli jsme se po Karlově mostu, Nerudově ulici, viděli Pražský hrad a zavítali i k Orloji. O víkendu jsme měli „volnou ruku“ a mohli podniknout výlety s rodinami, procházet se Prahou nebo se sejít s ostatními spolužáky. Poslední možnost u nás vyhrála, a tak se nás většina sešla opět na Hlavním nádraží, s jediným cílem - zdolat Karlštejn. Německá prohlídka byla srozumitelná a dokonce jsme se i zasmáli. V pondělí jsme se vydali vstříc TEP-Faktoru, dobrodružné kolektivní hře, která byla bezesporu jeden z nejsilnějších zážitků výměny, protože mimo jiné ukázala, jak s Němci dokážeme komunikovat i ve vypjatých situacích. A co by to bylo za výměnný pobyt, kdybychom našim přátelům neukázali jejich „Botschaft“, Německou ambasádu, kterou nás provedli zdejší praktikanti. Po této vyčerpávající prohlídce nás čekal výlet na Petřín včetně vyhlídkové věže a labyrintu.

Týden plný smíchu a němčiny jsme zakončili bowlingem a kulečníkem, ze kterého jsme všichni odcházeli posilnění chlebíčky a vyčerpaní z házení těžkých koulí. Jak už to bývá, když se člověk dobře baví, sedm dní uběhlo jako voda a my znovu stáli na nádraží s podivným pocitem déjà vu. S připravenými kapesníky v ruce jsme se loučili se svými kamarády, slíbili si, že se nevidíme naposledy a přáli jsme jim šťastnou cestu.

Výměnu jsme si všichni neskutečně užili a byli především rádi, že nám byla umožněna taková nenahraditelná zkušenost. Všichni se vraceli z nádraží motivovaní, obohaceni novými znalostmi a připraveni dále rozvíjet své německé dovednosti.

Výměna kvinty D s Bremerhavenem ::    2016 Výměna kvinty D s Bremerhavenem ::    2016 Výměna kvinty D s Bremerhavenem ::    2016 Výměna kvinty D s Bremerhavenem ::    2016