Výměnný pobyt tercie D

V měsíci říjnu, roku 2015 naši tercii D, jako každý rok, navštívili němečtí studenti. V pražských studentech se mísily pocity natěšenosti, strachu a zvědavosti. Jelikož už všichni své německé protějšky znali, nikdo se nebál, že k němu dorazí někdo cizí, který ho bude poučovat o tom, že doma v lednici není ani jeden echt německý wurst nebo mu nebude jakýmkoli jiným způsobem sedět.

V nočních hodinách dne 19.10.2015 na terminálu 2, patřícím pražskému letišti Václava Havla, čekali studenti tercie D na své německé kamarády. Ubíhala minuta za minutou a konečně se zpoza rohu začaly množit již známé tváře. Josi, Hannah, Frederick a spoustu dalších se již vítalo s jejich rodinami. Jen já jsem pořád nemohl svou německou kamarádku najít. Pravděpodobně to bylo dáno jejím menším vzrůstem, ale nakonec jsme se našli, přivítali a jeli domů.

Ve všech domácnostech to toho večera vypadalo stejně. Češi ukazovali jejich hostům pokoje, kde měli spát, hosté rozdávali rodinám dárky na přivítanou a rodiče se snažili všelijakými způsoby dorozumívat s hosty a ptát se na otázky. Jaká byla cesta? Máš hlad? Chceš si vybalit teď nebo až potom?

Celý týden naše paní profesorky zorganizovaly, řekl bych, víc než skvěle. Naši hosté viděli Pražský hrad, Zlatou uličku, Katedrálu sv. Víta, Karlštejn a všelijaké pražské pamětihodnosti. Společně jsme přešli Karlův most, dělali dvoujazyčné projekty o pražských legendách a mnoho dalších aktivit. To vše byla pouze polovina. Každý den večer, když byl libovolný program, sešli jsme se se spolužáky a jejich hosty a snažili se německým studentům co nejvíce přiblížit, jakým životem žijí čeští studenti. Myslím, že se to skvěle povedlo vystihnout našemu spolužákovi Vojtovi, kterému patří velký dík za to, že zorganizoval vydařenou party u sebe na vesnici.

Zkrátka abych to neprotahoval, byl to skvělý týden se skvělými lidmi, nová zkušenost do života a hlavně zábava. Myslím si, že by Pražačka měla dělat výměnný pobyt každý rok, protože jsou to opravdu nejužitečnější týdny našeho studia německého jazyka. Dokonce i všichni rodiče se divili, jak se jejich ratolesti zlepšily v mluvě v němčině. Ale abych celý tento týden jen nevychvaloval, musím na závěr dodat, že mluvit a přemýšlet v němčině celý jeden týden, to není žádná hračka. Všichni byli po týdnu již unavení, a tak se nikdo nesměl divit, že se po vstupu hostů do bezcelní zóny po letišti rozléhaly různé skřeky a jiné projevy radosti. Myslím si ale, že všechna námaha se nám v budoucnu zúročí a všichni na výměnu budeme vzpomínat v dobrém!

Jakub Urban, tercie D