Výměnný pobyt Sekundy D – Bornheim 2014

Byla sobota 1. 6. 2014, osm hodin ráno. Bylo to poprvé, co jsem naši Sekundu D zažila tak potichu. Za hodinu jsme měli vystoupit z autobusu v Bonnu, ve městě u Kolína nad Rýnem, ve kterém jsme měli strávit následujících sedm dní.

O pár hodin později se nás už ujali naši němečtí partneři i se svými rodinami. Celý víkend jsme měli program, který pro nás vytvořili naši partneři. Mnozí z nás grilovali, poznávali krásy Bonnu nebo si užili piknik v parku. Mezi českými a německými studenty panovalo stále to známé prvotní oťukávání, ale čím déle jsme v našich hostitelských rodinách pobývali, tím více jsme se rozmlouvali a zároveň si uvědomovali, že to celkem dobře zvládáme.

V pondělí jsme šli všichni do místní školy, kterou navštěvovali i naši němečtí partneři. Gesamtschule v Bornheimu byla opravdu velká, ale i přes to vypadala velice útulně a místní studenti byli velice přívětiví. Nejdříve jsme měli možnost zúčastnit se dvou vyučovacích hodin, abychom zjistili, jak to chodí na školách v Německu. Třetí hodinu nám rozdali čeští a němečtí učitelé úkol na tento týden.Ten byl součástí výtvarného projektu inspirovaného obrazy Maxe Ernsta. Nejprve jsme si museli ve smíšených skupinách prodiskutovat zvolenou strategii a pak už šlo vše hladce.

Následující den jsme vyráželi na celodenní výlet do Kolína nad Rýnem. Toto město s dlouhou historií a známým chrámem jsme si okamžitě oblíbili. Na konci dne zbyl i čas na nakupování, což potěšilo zejména dívky.

Středa 5. 6. byla dnem, který se českým studentům líbil asi nejvíce. Vyrazili jsme totiž do Phantasialandu, zábavního parku, jehož sekce jsou uspořádány podle jednotlivých světadílů a jejich kultur. Jednu chvíli jsme se totiž procházeli v úzkých čínských uličkách a o pár chvil později jsme se ocitli v Hollywoodu. V celém parku byl navíc nespočet atrakcí, které lákaly jak velké, tak malé návštěvníky.

Ve čtvrtek, předposlední den pobytu, jsme uzavřeli naše projekty prezentací, poté nás už čekala pouze procházka po Bonnu a seznámení s jeho historickými památkami. Na závěr jsme si všichni dali zmrzlinu a užívali si sluníčka a atmosféry, která na nás z krásného a historického města dýchala.

V 20:29 jsme se všichni sešli na autobusovém nádraží a čekalo na nás loučení, to se neobešlo bez slziček, protože jsme se všichni s našimi partnery velice sblížili a spřátelili. S našimi přáteli z Německa zůstáváme i nadále v kontaktu a těšíme se až se 19. 9. 2014 opět uvidíme v Praze.

Natálie Chrástecká, Sekunda D