Výměnný pobyt 2.D ve Schwäbisch Gmündu

Pátek, 30. 5. 2014, nastal onen osudný den. Po devítihodinové cestě vlakem jsme konečně stanuli na nádraží ve Schwäbisch Gmündu. Před námi se hromadil velký dav našich partnerů na výměnu, neboli, jak říkáme my, našich Austauschpartnerů. Nakonec se Němci osmělili a nástupiště zahltilo volání jmen, stydlivé pozdravy, představování se. Tak jsme se rozdělili a zamířili do našich nových domovů.

Rodiny, u kterých jsme žili, byly skutečně milé a přívětivé. Skoro každý z nás ten večer strávil nesmělou diskusí a poznáváním se mezi námi a Němci. Co nás překvapilo asi nejvíce, bylo to, že skutečně každé ráno snídali společně a denně hodovali nad švédskými stoly, zatímco u nás v Čechách platí „Co si kdo uloví, to má.“ a „Kdo dřív přijde, ten toho víc sní.“, takže nás tyto poměry i skutečně mnohonásobně lepší Nutella opravdu zaskočily.

Víkend se měl trávit v rodinách, bez učitelů, a Němci si pro nás měli každý připravit svůj program. Většina z nás se sešla s hrstkou svých spolužáků a trávili den společně, jiní zase byli výhradně se svými Austauschpartnery. A neuvěříte, jak jsme si za ten týden prošprechtěný němčinou zamilovali češtinu :)

Od pondělí do čtvrtka nás čekal program připravený učiteli. Hned v pondělí nás na v Německu přivítal ředitel školy a starosta města a byla to tak velká událost, že jsme byli i v novinách (kopii můžete vidět na nástěnce v 1. patře naší školy). Za celý týden jsme navštívili mnoho míst a dělali spoustu věcí, ale nejvíc nás zasáhla plánovaná zrada hned v pondělí – čeští žáci se rozdělili do skupin po dvou, dostali jsme úkoly a vypustili nás do města, abychom je splnili.

Kromě toho jsme se naučili vařit špecle, strávili dvě hodiny vyučování ve škole, navštívili výstavu Pabla Picassa, dělali Picasso-projekt, kdy jsme obrazy jednoho klasického autora převáděli do stylu Picassa, prohlédli si vyhlášenou Landesgartenschau, kvůli níž jsme tam také jeli, zašplhali si v lanovém centru... A ve čtvrtek jsme se dostali do Stuttgartu, kde jsme navštívili čokoládovnu Ritter Sport – samozřejmě první věc, kterou jsme udělali, bylo, že jsme vykoupili obchod s čokoládou – a udělali si vlastní dvě čokolády. Poté, co nás na tři hodiny vpustili do města, jsme si prošli Mercedes-Benz Museum.

Na začátku jsme byli stydliví, tichoučcí návštěvníci neznámého teritoria, z nějž nebylo na týden útěku. Během dní strávených v přítomnosti němčiny jsme se rozmluvili a Němce skutečně oblíbili. Můžete si být proto jistí, že loučení bylo dlouhé, srdečné a lehce posmutnělé. Těšíme se ale na příjezd našich Austauschpartnerů do Prahy a už se jich nemůžeme dočkat!

Jenže znáte to – kdo si počká, ten se dočká.

Kateřina Bláhová, 2.D

Výměnný pobyt 2.D ve Schwäbisch Gmündu ::   2014 Výměnný pobyt 2.D ve Schwäbisch Gmündu ::   2014 Výměnný pobyt 2.D ve Schwäbisch Gmündu ::   2014 Výměnný pobyt 2.D ve Schwäbisch Gmündu ::   2014