Výměnný pobyt Tercie D se Schwäbisch Gmünd

Dne 13. 9. nastal den „D“. Čekala nás druhá část výměnného pobytu s gymnáziem ve Schwäbisch Gmünd.

Jeli jsme celkem 10 hodin, takže po příjezdu do Německa byli všichni, jak se patří, unavení. První chvíle v rodinách přinášely smíšené pocity. Bylo to ohromně vzrušující – jen vy, s vaší němčinou, sami v rodině, ale zároveň hrozně náročné, protože jsme museli neustále dávat pozor, co se kolem děje. Všechny rodiny byly moc milé, přátelské a nesmírně pohostinné.

Během týdne stráveného v Německu jsme toho zažili opravdu hodně. Nádherná Zoo Wilhelma, radnice, starosta, bowling, bar, německé vyučování, Stuttgart, Mercedes muzeum nebo třeba čokoládovna a spousty dalších zážitků si s sebou poneseme celý život. Člověk nepochopí, co všechno obnáší a přináší být na výměně, dokud to opravdu nezažije. Proto jsem hrozně ráda, že mi bylo umožněno absolvovat takový krásný týden plný němčiny, poznání a zábavy se svými přáteli a už teď se těším na další! Myslím (a doufám), že se s německými kamarády ještě někdy uvidíme, budeme dlouho vzpomínat a co je nejdůležitější, že jsme se zlepšili v naší němčině!

Bára Lokočová, Tercie D

Jelikož jsem v dubnu v době první poloviny výměny nebyla v Praze, byla jsem mnohem víc ve stresu než moji spolužáci. „Dorozumím se?“ „Co si s nimi budu povídat?“ „Maminko, pomoc!“

Můj první pocit, když jsem vystoupila z vlaku a konečně viděla svojí výměnnou studentku, byl, že jsem se málem rozbrečela štěstím! Strašně moc jsme si rozuměly, máme podobné zájmy, máme podobnou povahu, posloucháme podobnou hudbu. Myslím si, že jsem měla opravdu štěstí.

Když jsem vystoupila z vlaku, čekala tam na mě Nina s její maminkou a přivítaly mě mnohem vřeleji, než jsem očekávala. S jejími rodiči a bratrem jsem si opravdu rozuměla. Byli moc milí a snažili se, abych jim rozuměla, mluvili na mě pomaleji a zřetelněji, a to i mezi sebou, abych si nepřipadala odstrčená.

První večer jsem se ještě rozkoukávala a byla jsem pořád vystrašená. Druhý den jsme vyrazily s Ninou a několika dalšími do ZOO. Byl to takový hlavní zlomový bod v naší výměně, protože jsem se konečně rozpovídala.

Měli jsme docela zajímavý program, ale co jsem slyšela od spolužáků, program u nás v Praze byl prý lepší. Nevím, nemůžu posoudit, mně se program líbil. Byli jsme v čokoládovně Ritter Sport, v muzeu Mercedes Benz, v lanovém centru (budu mít odtamtud do konce života trauma z výšek), jeden den jsme společně vařili špecle a jeden den jsme se byli podívat, jak probíhá výuka v Německu a samozřejmě pro nás bylo připraveno Stadtrallye, při kterém jsme si užili opravdu hodně legrace.

Naučila jsem se nová slovíčka a němčina se mi dle mého názoru zlepšila. Celý týden byl nezapomenutelný a budu na něj upřímně ráda vzpomínat. S Ninou si i teď píšeme a už jsme dohodnuté, kdy přijede ke mně na návštěvu a doufám, že nám toto „přátelství na dálku“ vydrží.

Adéla Prášilová, Tercie D

Výměnný pobyt Tercie D (Schwäbisch Gmünd) :: 2013 Výměnný pobyt Tercie D (Schwäbisch Gmünd) :: 2013 Výměnný pobyt Tercie D (Schwäbisch Gmünd) :: 2013