Výměna Praha – Schwäbisch Gmünd

Ve dnech 19. 4. až 26. 4. 2013 se uskutečnil výměnný pobyt třídy 2.D. se žáky Hans-Baldung gymnázia ze Schwäbisch Gmündu, ze spolkové země Baden-Würtenberg. Návštěvy se účastnilo 14 žáků v doprovodu dvou učitelů.

Žáci měly společný denní program a byli ubytováni v rodinách svých partnerských žáků.

Program na tento pobyt v Praze obsahoval mimo společného projektu pod názvem Pražské domy vypráví i kulturní zážitky a poznávací akce (např. prohlídka Pražského hradu a historické části Prahy, návštěva kostela Cyrila a Metoděje, památníku v Lidicích, radnice Prahy 3 a Křižíkovy fontány a také soutěž v bowlingu).

Reciproční pobyt v délce jednoho týdne se uskuteční v Německu v září t. r.

Christine Cafourková

Začátek nového přátelství

Mám za sebou týden, na který jsem čekala rok a půl. Už když jsem psala přijímací zkoušky, napadlo mě, jaké by to bylo, kdybych se mohla zúčastnit výměnného pobytu.

Poslední týden před příjezdem Němců jsem byla značně nervózní, začala jsem se opravdu bát. Popravdě řečeno, víc jsem se bála, než těšila. Co když se s ní nedomluvím a nebude mi rozumět? Co když si nepadneme do oka? Stále mě napadaly tyto otravné otázky. Hned po příjezdu našich Austauscherů jsem poznala, že obavy byly zbytečné. Všichni se zdáli být neskutečně milí a ohleduplní. Když jsem něco nepochopila, či neznala nějaké slovíčko, německá kamarádka mi to hned trpělivě vysvětlila.

První dny mezi námi vládlo občas trapné ticho, ale postupem času se vše zlepšilo a povídaly jsme si jako staré známé. Nikdy předtím mě ale nenapadlo, jak bude výměna namáhavá. Starat se o někoho jiného 24 hodin v kuse, stejně jako o malé miminko. Nemáš hlad? Co chceš jíst? Nechceš na záchod? Tyto otázky padaly v jednom kuse. Teprve večer jsem si vždycky uvědomila, jak moc jsem vlastně unavená. Do postele jsme se dostaly každý den okolo půlnoci a ráno jsme musely zase brzy.

Únava ale nesměla ovlivnit naše chování nebo touhu mluvit německy. Přes den jsme všichni opět fungovali na 100 %. Po týdnu, když už byl čas odjezdu, jsem si uvědomila, jak moc jsem ke své Němce přilnula. Všem do očí vhrkly slzy a nechtěli jsme je nechat odjet. Jedinou útěchou je, že za pár měsíců jedeme my k nim do Německa. Už teď se všichni hrozně moc těšíme. Před výměnou bych si nemyslela, že se tak sblížíme a doufám, že si udržíme přátelství po celý život.

Barbora Lokočová

Výměna Praha – Schwäbisch Gmünd :: 2013 Výměna Praha – Schwäbisch Gmünd :: 2013 Výměna Praha – Schwäbisch Gmünd :: 2013 Výměna Praha – Schwäbisch Gmünd :: 2013