Výměna s hamburskou školou a diskuzní projekt

Celé prázdniny jsme se těšili, až bude září a my pojedeme do Hamburku, kde bude pokračovat naše výměna na téma Politik ja, bitte oder nein, danke? První část výměny proběhla od 7. do 10. června v Praze.

Na německé žáky jsme se již velice těšili, a proto nám ani nevadila sedmihodinová cesta do Hamburku. Ve čtvrtek 6. září okolo půl čtvrté odpoledne jsme dorazili do Hamburku, kde na nás čekali na hlavním nádraží čekali všichni naši hamburští přátelé. Po příjezdu jsme se pouze krátce přivítali a dále byl program v rodinách.

V pátek ráno jsme navštívili školu našich výměnných partnerů. Odpoledne následovala prohlídka radnice a po ní hodinová diskuze s mladou političkou z SPD. Večer jsme se ve dvou skupinkách (chlapecká a dívčí) vydali do města.

V sobotu v devět hodin ráno jsme se všichni s radostí sešli, i když jsme byli velice unavení. Až do pěti večer probíhal seminář na téma, které jsme si odhlasovali (Elbevertiefung – prohloubení koryta Labe). Diskuze jsme se aktivně všichni zúčastnili a i jsme se pobavili. Po semináři jsme šli na společnou večeři a projít se na místní přístav. Další příjemný večer jsme strávili všichni společně.

V neděli ráno jsme se nakonec všichni dostavili v osm ráno na hlavní nádraží a čekala nás znova dlouhá sedmihodinová cesta, tentokrát ale domů. Všichni jsme se velmi spřátelili a již teď jsme s německými studenty domluvení, kdy se setkáme. A tak jsme velice rádi, že jsme měli možnost zúčastnit se této výměny, naučit se metodám diskuze a poznat mnoho nových přátel, jak českých, tak německých.

Anna Hüblová, Karolína Menclová, Kvarta D