Studijní pobyt v Europaklasse na německém gymnáziu v Bielefeldu

V únoru tohoto roku se studentky Kateřina Chládková a Kristýna Königová z Kvinty D zúčastnily studijního pobytu v Europaklasse na německém gymnáziu v Bielefeldu. Zde jsou jejich zážitky a dojmy:

Od 27. února do 23. března jsme se s Kristýnou Königovou zúčastnily akce, již pořádá Gymnázium Friedricha von Bodelschwingel v Severním Porýní-Vestfálsku. Europaklasse, Evropská třída si klade za cíl zdokonalit zahraniční studenty v německém jazyce, umožnit jim seznámit se s německým způsobem výuky, dobře poznat německou rodinu v jejím každodenním životě a konečně poznat vrstevníky z často druhého konce Evropy.

V našem ročníku se tak setkali dva Britové, dva Maďaři, čtyři Polky, dvě Rusky, jedna Estonka, dvě Francouzky, tři Italky a dvě Češky.

Většinu našeho týdenního rozvrhu zabírala němčina – ať už gramatika, sloh nebo literatura.

Kromě ní jsme měli biologii, fyziku, sociologii, evropskou výchovu a zeměpis, vše samozřejmě v německém jazyce.

Volný čas jsme trávili buď společně, nebo s hostitelskými rodinami, s nimiž jsme podnikali výlety do okolních měst, nebo do blízkého Holandska.

Vyvrcholení celého pobytu se odehrálo na výletě v Berlíně, tam jsme využili poznatky o Berlíně, které jsme získali při vytváření referátů a v zeměpise. Viděli jsme všechno důležité, co by turista v Berlíně vidět měl – Bradenburger Tor, Reichstag a Pergamonmuseum a kromě toho jsme podnikli výlet na kole po trase, která sleduje někdejší Berlínskou zeď. Při této cestě jsme se dozvěděli mnoho nového o pádu této zdi.

Celý měsíc byl bezvadný, bylo moc příjemné vyzkoušet si školu tak trochu jinak – bez zkoušení a bez testů, důležitá byla aktivita v hodinách, za kterou jsme si s Kristýnou vysloužily nejlepší možné závěrečné hodnocení. Kdybych měla možnost, ráda bych se tam ještě někdy vrátila, protože život v Bielefeldu byla pro mě oáza klidu, dobré nálady a zajímavé práce.

Kateřina Chládková, 5.D