Stipendistka Aneta Bučková navštívila svou bývalou školu

Aneta Bučková patří k maturitnímu ročníku 2011 Gymnázia Na Pražačce v Praze Žižkově. Zde složila půl roku před maturitou s vynikajícími dílčími výsledky také německý jazykový diplom 2. stupně – C1 (DSD II-C1). V roce 2011 obdržela od Německé akademické výměnné služby DAAD jedno ze stipendií na kompletní regulérní studium a zahájila v zimním semestru 2011/12 studium germanistiky a mediálních věd na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Podle informací DAAD obdrželo toto vytoužené stipendium celkem 124 uchazečů z 38 zemí, pět z nich z České republiky.

Absolventka Gymnázia Na Pražačce informovala dne 20. 12. 2011 studenty, letošní maturanty a uchazeče o německý jazykový diplom, o svých krocích k získání stipendia, o přípravách na studium v zahraničí, stěhování do Berlína, prvním semestru na německé univerzitě, životě v Berlíně, o všedním dni studentky a konečně o svých zážitcích z multikulturního Berlína a o mezikulturních zkušenostech s Němci a lidmi z celého světa.

Aneta představila na začátku své třicetiminutové přednášky jednotlivé berlínské univerzity a některé pamětihodnosti města. Poskytla vhled do vnitřního života univerzity, do systému seminářů, způsobu fungování knihoven a nabídky jídla v menzách. Letošní maturanti a budoucí studenti pozorně poslouchali, když Aneta mluvila o vlastním strachu ze změny prostředí, strachu ze života v zahraničí, o počátečních potížích, o byrokratických překážkách a o tom, jakou pomoc univerzita nabízí zahraničním studentům. Univerzita podporuje vytváření tandemů, v nichž člověk najde studijního partnera, kterého něco naučí, např. češtinu, a od kterého se recipročně také něco naučí, např. pár slovíček nebo tipů, aby rozuměl lépe středohornoněmčině. Otázky pražských maturantů se pak ovšem točily více kolem života mimo univerzitu: Jaké jsou tam mejdany? Kolik stojí pivo? Kde bydlíš? Kolik platíš nájem? Jak vysoké je stipendium a stačí to k životu? Aneta ráda všechny dotazy zodpověděla. Berlín je téměř třikrát větší než Praha a je také více než Praha mezinárodním, multikulturním městem. A jaké jsou Anetiny zkušenosti s Němci?

„Němci jsou daleko přímější než Češi. Říkají přímo a bez oklik, co chtějí a co nechtějí, aniž by ovšem byli nezdvořilí či nevlídní. To se ještě musím naučit.“

Ke konci své přednášky Aneta provedla ofenzivní reklamu studiu v zahraničí, alespoň na jeden nebo dva semestry s programem Erasmus. Kdo nemá to štěstí, aby mohl studovat v Německu tři roky, nebo dokonce celých pět let se stipendiem od DAAD, může usilovat o stipendium u jiných organizací. Podle Anety již tyto první tři měsíce studia na Humboldtově univerzitě jí daly mnoho zkušeností i poznatků. Posunula svůj osobní horizont o významný kus dál.

Protože se také v tomto školním roce chtějí ucházet u DAAD o stipendium na kompletní regulérní studium dvě studentky Gymnázia Na Pražačce, dávala Aneta ještě v malém kroužku rady, jak napsat správný motivační dopis, a povzbudila obě studentky k podniknutí všech nutných kroků a zkoušek, i když jsou velmi náročné.

Michael Hofmann

Aneta Bučková opět na gymnáziu :: 2011 Aneta Bučková opět na gymnáziu :: 2011 Aneta Bučková opět na gymnáziu :: 2011