Landesweiter Deutschwettbewerb 2011

Ke konci minulého školního roku, jsem dostala příležitost zúčastnit se mezinárodní soutěže v německém jazyce Landesweiter Deutschwettbewerb 2011.

Do soutěže jsem se přihlásila se spolužákem. Celá práce, která představovala celkem 3 úkoly, musela být vypracována doma. Naším prvním úkolem bylo napsat text o 300–500 slovech na téma Wir sind hier nur als Gast, druhou část tvořilo čtení krátkého článku a posledním úkolem bylo vyprávění o vybraných německých městech.

Naše práci byla poslána do Německa na vyhodnocení.

Zhruba po měsíci od odevzdání mé práce přišly výsledky a já jsem se dozvěděla, že jsem se umístila na druhém místě a tím jsem získala možnost zúčastnit se třítýdenního pobytu v Marburgu.

Byla jsem šťastná, ale zároveň překvapená, protože jsem takový výsledek neočekávala.

Soutěž probíhala v několika státech, ale tohoto stipendijního kurzu v Marburgu se zúčastnili pouze studenti z České republiky, kteří se umístili na druhém místě.

Celkem nás jelo 23 z celého území České republiky.

Náš pobyt byl naplánován na konec letních prázdnin (13. srpna – 3. září). Odjížděli jsme v sobotu 13. srpna z Hlavního nádraží v Praze.
Již po dobu naší cesty do Marburgu (která trvala zhruba 10 hodin) jsme se začali seznamovat.

Když jsme se 3. září vraceli, byli z nás už velice dobří přátelé, se kterými jsem prožila neuvěřitelných 21 dnů v Německu, na které budu vzpomínat celý život.

Celé 3 týdny jsme bydleli v německých rodinách. Denně jsme chodili do školy na 6 vyučovacích hodin, kde jsme společně tvořili jednu třídu. Učilo nás celkem 7 učitelů, se kterými jsme v hodinách probírali témata jako jsou klasická literatura, Německo ve srovnání s Českou republikou, 9. září, pohádky, idiomatika, německá gramatika a další.

Několikrát jsme se po dvojicích zúčastnili výuky ostatních tříd. Já jsem navštívila hodiny dějepisu, fyziky, angličtiny a výtvarné výchovy. Absolvovali jsme několik celodenních výletů (Frankfurt am Main, Rhein, Thüringen…), navštívili jsme několik muzeí a významných památek.

Čas po škole jsem většinou trávila s kamarády, občas byl program naplánován.

Poslední týden uběhl velice rychle, jako zakončení celého kurzu se v pátek, den před odjezdem, konal Abschiedsabend. Připravili jsme program - zpívali jsme české i německé písně, sehráli krátké představení, připravili jsme soutěž pro německé rodiny, grilovali jsme a mnoho dalšího.

Tyto tři týdny pro mě hodně znamenaly. Získala jsem nové přátele, mnoho nových zkušeností a zůstalo mi mnoho krásných zážitků. Pokud se mi naskytne podobná příležitost, ráda ji využiju.

Díky tomuto kurzu jsem si zlepšila svou němčinu. Chtěla bych moc poděkovat mým profesorům – pí. Komardinové a p. Subijanovi – za to, že mi něco takového umožnili.

Byla to pro mě důležitá životní zkušenost.