Výměnný pobyt Kvinty D v Bremerhaven

V tomto školním roce 2011/2012 v říjnu se uskutečnila výměna poloviny českých studentů z Kvinty D s německými studenty ze školy Geschwister Scholl v Bremerhavenu. Vyrazili jsme 24. 9. v půl deváté ráno z Hlavního nádraží. Děsivých devět hodin ve třech vlacích jsme nakonec v pořádku přežili. Okolo půl šesté nás již němečtí studenti se svými rodiči vítali na nádraží a odváželi si nás postupně do svých domovů. Myslím, že nikdo si na život v partnerské rodině nemohl stěžovat. Všichni byli velmi pohostinní a tak velké svačiny, jako od nich, jsme snad nikdo ještě neviděl.

První večer jsme strávili v rodinách a seznamovali se. Druhý den se uskutečnila naše první poznávací prohlídka, kdy jsme navštívili „Auswandererhaus“. Celé muzeum bylo simulované jako loď. V kajutách ležely umělé figuríny, které ukazovaly, jak vypadaly plavby cizinců připlouvajících do Bremerhavenu. Měli jsme zde také možnost poslechnout si příběhy některých lidí a také proč se chtěli přes Bremerhaven dostat do Ameriky. Bremerhaven byl totiž v této době jakousi branou do světa.

Následující den pro nás němečtí studenti a profesoři připravili snídani ve škole. Nemohla chybět nutella a mnoho druhů džusů, které Němci pijí asi nejraději. Večer k mé partnerské rodině přišli profesoři a všichni ostatní čeští a němečtí studenti a grilovali jsme na zahradě. Pár lidí zde pak spalo a ráno jsme společně vyrazili na domluvený sraz.

Samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít „Klimahaus“. Jak jsme procházeli jednotlivé místnosti, ocitali jsme se v různých klimatech celého světa. Jednou jsme byli v tropickém pralese s 40 stupni a podruhé zas ve sněhové vánici s několika stupni pod nulou. Bylo to při nejmenším zajímavé a všem se nám tam líbilo.

Následovala také prohlídka blízkých Brém, kde jsme každý v obchodním centru pár Eur utratili. Prohlédli jsme si ale také město samotné a strávili v něm několik hodin – viděli jsme sochu Brémských muzikantů, nádhernou radnici ve stylu weserské renesance, katedrálu či Schnoorviertel s řadou obchůdků, galerií a kaváren.

Jeden celý den jsme také strávili u Severního moře, kde jsme podnikli tzw. Wattwanderung – několikakilometrovou procházku po mořském dně díky dalekosahajícímu odlivu. Šli jsme na vlnách svižného severního větru, a proto nás rychle postupující příliv naštěstí na moři nezastihl.

Předposlední den jsme byli ve škole, kde každá skupinka prezentovala své výtvory k projektu „Leben auf dem Wasser“. Museli jsme se s nimi také patřičně rozloučit, a tak jsme večer strávili v přístavu a užívali si poklidnou poslední noc.

V šílených 5 hodin ráno jsme museli vstávat, abychom stihli vlak okolo půl sedmé. Loučení bylo dojemné, avšak všichni víme, že se uvidíme znovu v březnu, kdy zas oni přijedou do našich rodin, proto nikdo žádné slzy neuronil. Výměna se dle mého názoru povedla a těším se, až budeme ukazovat Prahu my jim.

Markéta Jeníčková, Kvinta D

Prezentace o výměně (PDF) od Mahuleny Kuklové