Výměnné pobyty Kvinty D

Na začátku školního roku 2010/2011 přivítala v Praze polovina kvinty D hosty z naší partnerské školy ve Straubingu. Všichni v Praze strávili příjemný týden, během nějž se věnovali práci na literárním fotografickém projektu a poznávali krásy Prahy. Hosté byli ubytováni v rodinách našich studentů a společně podnikli mj. i řadu výletů po Praze a okolí.

Druhá polovina třídy vyrazila ve stejném termínu do severoněmeckého Bremerhavenu. Vyrazili v pátek 17. 9. 2010. Jakmile se zabydleli ve svých partnerských rodinách a strávili s nimi příjemnou sobotu, vypravili se v neděli na společný výlet do muzea věnovaného tématu emigrace, kde se seznámili s mnoha zajímavými příběhy. V pondělí ráno začala společná práce na projektu věnovaném Franzi Kafkovi. Na úterý byl naplánován další výlet, tentokrát navštívili studenti „Klimahaus“, kde si vyzkoušeli pobyt v nejrůznějších klimatech. Ve středu byla na programu prohlídka nedalekých Brém. Čtvrteční návštěvou Cuxhavenu završili studenti příjemně strávený týden a už při dlouhé cestě domů začínali plánovat jarní setkání v Praze.

Na přelomu března a dubna se pak role vyměnily. Do Prahy přijeli studenti z Bremerhavenu a němečtí studenti ubytovali ty české v Bavorsku, ve Straubingu. Zde pak měli Češi možnost poznat tamější kulturu i průběh výuky. Mimo jiné navštívili i velká města jako Mnichov či Řezno. V Německu se všem velmi líbilo a domů se vraceli nadšeni novými přátelstvími a zážitky.

I při „pražském týdnu" pokračovala práce na rozdělaném projektu. Praha nabízí ke kafkovské tematice mnoho zajímavého, takže samozřejmě nechyběla návštěva Židovského města, Kafkova muzea atp. Zapomenout jsme nemohli ani na návštěvu sice „nekafkovských“, zato turisticky oblíbených hradů Křivoklát a Karlštejn a pražských lokalit spojených s Franzem Kafkou.

Prezentace v německém jazyce

Výměnný pobyt Kvinty D v Bremerhavenu 2011.