Bielefeld 2011

Od 14. března do 8. dubna 2011 jsme se v německém Bielefeldu účastnily programu „Europaklasse“. Dorazily jsme o víkendu a nejdříve jsme se seznámily s našimi hostitelskými rodinami. Obě byly velmi milé. V pondělí ráno začalo vyučování a my poznaly i své nové spolužáky z mnoha evropských zemí, např. z Polska, Itálie, Estonska, Ruska, Francie a Anglie. Prakticky všichni mluvili perfektně německy, ani my neměly s komunikací žádné problémy. Všichni lidé, které jsme zde potkaly, byli velmi přátelští a otevření. Po několika týdnech jsme mezi sebou komunikovaly zcela přirozeně i my Češky, přestože to není naše mateřština.

Ve škole se nevyučovala jen němčina, ale i předměty jako např. „Berlín“, „Evropská nauka“ nebo hudba. Všichni učitelé byli skvělí. Většina z nich vyprávěla o tom, jak rádi se každoročně na tomto projektu podílí a mají chuť poznávat tímto způsobem naši zemi. I odpolední program byl zajímavý. Celá naše třída navštívila např. svět Dr. Oetkera (toho pudinku a pizzy!!). Na poslední víkend byla naplánovaná cesta do Berlína, jež završila naše teoretické poznatky.

Mnoho hodin v našem rozvrhu zabíraly hospitace. Návštěvy hodin našich německých vrstevníků nám také mnohé přinesly. Bylo velmi zajímavé se zblízka seznámit s německým vzdělávacím systémem a přitom využít možnosti zdokonalit si své znalosti němčiny.

Volný čas jsme trávily se svými novými přáteli nebo v hostitelských rodinách. Společně jsme navštívili spoustu kaváren, kde jsme prodiskutovali celé hodiny, kino, bowling…, podnikli jsme spoustu zajímavých výletů, např. do Kolína nebo Paderbornu. Až se nám někdy zachtělo zůstat doma a nebýt tak aktivní.

V Bielefeldu jsme se toho obě moc naučily, ale co je nejdůležitější, potkaly jsme tam spoustu nových přátel a obě tam teď máme svou druhou rodinu. Skutečně jsme se v našich hostitelských rodinách cítily jako doma, někdy snad ještě lépe. Bylo velmi smutné, když se náš pobyt nachýlil ke svému konci a my musely zpátky do Prahy. Od té doby plánujeme, jak se znovu se všemi sejít, když jsme rozeseti po celé Evropě, ale snad nám to klapne o prázdninách.

Alena Chaloupková, Zdeňka Šimurdová