Landesweiter Deutschwettbewerb 2010

V březnu roku 2010 jsem se zúčastnila mezinárodní soutěže v německém jazyce "Landesweiter Deutschwettbewerb 2010". Tato soutěž byla pořádána Německem.

Soutěž se skládala ze tří úkolů, které se plnily samostatně a následně posílaly na vyhodnocení do Německa. Prvním úkolem bylo čtení textu, druhým úkolem napsat Kurzgeschichte (krátký příběh) o 500 slovech na téma „Das haben wir geschafft!". Třetím úkolem bylo vyprávění o Berlínu.

Hlavní výhrou byl pětitýdenní stipendijní pobyt v SRN. Po pár týdnech od odeslání úkolů jsem se dozvěděla, že jsem vyhrála hlavní cenu. Byla jsem neuvěřitelně šťastná.

O tom, že tato soutěž je opravdu mezinárodní, svědčí i složení naší skupiny: 3 lidé z České republiky, 3 z Kanady, 2 z Beninu, 2 z Ugandy a 2 z Palestiny. Celý pobyt se konal v termínu 3.8. - 5.9. Na programu bylo cestování po celém Německu. Mezi města, která jsme navštívili, patří Bonn, Köln, Hannover, Neustadt am Rübenberger, Berlin, München. Dále jsme podnikali výlety do bližšího okolí těchto měst.

Výherci z ČR odlétli 3. srpna z ruzyňského letiště do Bonnu. Zde jsme strávili jeden týden. Podnikli jsme výlet do Kolína nad Rýnem a Linzu. V Bonnu se konal také internationaler Abend (mezinárodní večer), kde každý národ představil svou zemi. Poté jsme odcestovali do Neustadtu am Rübenberger, města nedaleko Hannoveru. Zde jsme strávili 2 týdny. Bydleli jsme v rodinách a navštěvovali místní gymnázium. Během této doby jsem měla možnost poznat, jak to chodí v německých školách a aktivně se podílet na hodinách. Profesoři a místní žáci byli velice milí a přátelští. V Neustadtu byl o nás opravdu "velký zájem", proběhly tři "tiskovky" pro místní tisk.Také jsme tu podnikli dva výlety, a to do Hamburku a Brém. Poté jsme se přesunuli do Berlína, kde jsme strávili týden. Zde jsme mimo jiné navštěvovali různá muzea. Při soukromé prohlídce parlamentu / „Reichstagu” mě opravdu potěšilo, že jsme nemuseli stát tu neuvěřítelnou frontu. Navštívili jsme také Freie Universität Berlin, kde jsme vyslechli přednášku o studiu v Německu, vedenou rektorem univerzity a rektory dalších tří jiných univerzit. Dále byl ještě na programu výlet do Postupimi a mnoho dalších kulturních aktivit.

Poslední týden našeho stipendijního pobytu jsme strávili v Mnichově. Zde jsme podnikli výlet na Zugspitze - nejvyšší horu Německa. Tento výlet se konal 1.září a touto dobou už bylo na Zugspitze 5 metrů sněhu a teplota pod bodem mrazu. Počasí bylo opravdu nádherné. Když jsme vyjeli lanovkou na nejvyšší vrchol, využili jsme příležitost a udělali si krátký výlet do Rakouska, jelikož hranice jsou přímo na vrcholu hory. Na tomto výletu bylo zajímavé, že mnozí lidé z naší skupiny ještě nikdy neviděli sníh, a tak pro ně byla koulovaná něco naprosto nového.

Na toto léto určitě nikdy nezapomenu. Našla jsem si tu mnoho přátel z rozdílných kultur a zemí. Toto léto bylo bez váhání určitě jedno z nejlepších v mém životě, i když jsem 2 týdny z prázdnin musela ráno vstávat a chodit do školy.

Michaela Bednaříková, Kvarta D