Projekt Hamburg

Vybraní studenti Kvarty D se pod vedením Angela Subijany v minulém a letošním školním roce podíleli společně s 15 hamburskými žáky Realschule Bunatwiete Hamburg na projektu s názvem „Dialog der Urenkelinnen und Urenkel – Durch Begegnung lernen“.

Tento projekt byl pořádán v souvislosti s 20. výročím partnerství měst Prahy a Hamburgu. Cílem tohoto projektu je připomenout situaci v období nacismu a to, co se v ten čas dělo zvláště mladým lidem a zabránit tak podobným hrůzám v budoucnosti. Úkolem hamburských žáků bylo pátrat po stopách Lea Jacobsona, hamburského občana, který zemřel v Terezíně, a na jehož počest byl 29. září položen před jeho domem v Hamburgu pamětní kámen. Pražští studenti pátrali po historii a osudu nacistického projektu Centrálního Židovského muzea SS v Praze. Nacisté měli totiž v plánu vybudovat velké muzeum židovské kultury v Praze a částečně jej také zrealizovali. Mezi významné osoby, účastnící se této akce, patří bezpochyby paní prof. Dagmar Lieblová, která toto období zažila a přežila a byla tak schopna některé skutečnosti více přiblížit. Koordinátorem projektu byl Rainer Micha z ASB Hamburg.

Mezi 24. a 27. červnem 2010 navštívili pražští studenti Hamburg (foto 1). Tam nejenže si prohlédli město, ale podívali se i do památníku bývalého koncentračního tábora Neungamme či Bullenhuser Damm (foto 2/3). Díky osobnímu svědectví paní Lieblové (foto 4) mohli získat představu, jak asi Hamburg a jeho přístav, kde byli internováni lidé, kteří se podíleli na nucených pracech, vypadaly za druhé světové války.

Naopak 5. – 9. října se do Prahy rozjeli hamburští žáci. Ti se zde podívali do staré židovské čtvrti a muzea a měli možnost poznat naše hlavní město ze všech úhlů. Pražští studenti si připravili referáty o plánech nacistů na vytvoření tzv. „Musea vymřelé rasy“ v jednotlivých pražských synagogách (foto 5/6). Nejzajímavější pak byl zřejmě zájezd do města Terezín (foto 7/8)a do tamější Malé pevnosti (foto 9).

Vyvrcholení celého projektu proběhlo v pátek 8. října v prostorách budovy Pražské židovské obce. Obě skupiny žáků prezentovali výsledky svého pátrání, a to v němčině. Své projevy přednesli při této příležitosti i zástupci evropského parlamentu Libor Rouček a Knut Fleckenstein (foto 10).

Projekt byl financován z Česko-německého fondu budoucnosti, za přispění finanční podpory Senátu svobodného a hansovního města Hamburgu a Úřadu pro školství a odborné vzdělávání a z fondu Arbeiter Samariter Bund Hamburg.