Setkání Comenius ve rakouském Gmundenu

Po několika měsících od květnového setkání na našem gymnáziu měli žáci 4.D, 5.D a 4.CČ opět možnost v rámci projektu Comenius – Člověk v pohybu poznat žáky sousedních zemí a vyzkoušet své jazykové znalosti ve škole i v hostitelských rodinách coby hosté rakouského BG Gymnázia v Gmundenu, příjemném podalpském městečku posazeném na břehu Traunského jezera.
Sešli se se žáky z německého gymnázia ve Schwäbisch Gmünd a gymnázia v polském městě Rymanów, aby se společně zabývali tématem pohyb a migrace a poznali partnerskou školu a město Gmunden. První den začal soutěží ve slam poetry na téma pohyb, já a téma dle libosti. K radosti české skupiny se v konkurenci rodilých mluvčí na prvním místě umístila Marie Bučková a na druhém Jaromír Šorf z 5. D. Na programu byla literatura s tématikou migrace, zprávy o projektech zúčastněných školy, procházka městem s rakouskými žáky, návštěva místního židovského hřbitova, přijetí na radnici, prohlídka gmundenské továrny na keramiku a putování s kufry podél bývalé koněspřežné dráhy, která kdysi vedla z Gmundenu do Českých Budějovic. Vyvrcholením setkání byla společná výstava „Umění v kufru“, na které se podíleli žáci 4.CČ s p. p. Brejchou a vystoupení místního školního orchestru, k jehož písním si žáci z každé země připravili úvodní výstupy. Během závěrečného večera vystoupil i školní sbor Repetice s písněmi Jaroslava Ježka, které doprovázely projekce žáků 4.CČ. Čtvrtý den jsme strávili prohlídkou města Salzburg a zámku Hellbrunn s jeho četnými fontánami.

A reakce některých zúčastněných?

Wenn ich zurück auf die Woche in Österreich zurückblicke, finde ich zwei markante Sachen. Neue Freundschaft – die Kontakten, die ich dort gebildet habe, möchte ich bestimmt nutzen- und Erfahrungen – alles, was wir erlebt haben. Dann haben wir noch viel gesehen, die Gmundener Schönheit, rundherum die Berge und den See, und schließlich Salzburg, das auch sehr hübsch ist. Dabei haben wir viel Deutsch geredet, natürlich. Es war einfach toll.

Jaromír Šorf, 5.D

Thanks to staying we got to know new people, different culture and habits and also new places which we could discover in our free time. Our host families were very kind, open and nice, almost like our own ones. I’m personally grateful that I could spend time with them.

Aneta Dvořáková, 4.CČ

Putování s kufry – Praha hl.n. :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Bundesgymnasium Gmunden :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Učitelé :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Před zámkem Hellbrunn :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Gmunden :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Gmunden, vodní zámek Orth :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Přijetí na radnici v Gmundenu :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Zkouška sboru Repetice :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Orchestr rakouského gymnázia s p.p. Evou Schwarz :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Putování s kufry :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Výstava Umění v kufru :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Výstava Umění v kufru :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Výstava Umění v kufru :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Rozhovor pro Hornorakouskou televizi :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Slam poetry :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Vítězové Slam poetry :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Literární prezentace :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Migrace v literatuře :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Salzburg – pevnost Hohesalzburg :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Salzburg :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Salzburg – Mozartův rodný dům :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Zámek Hellbrunn – zrádné fontány :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010 Zahrada u zámku Hellbrunn :: Setkání Comenius v Gmundenu 2010