Výměnný pobyt Tercie D

V září 2010 (17.9.–24.9.) se třída Tercie D zúčastnila výměnného pobytu v Bornheimu a Schwäbisch Gmündu. Dojmy studentů byly následující:

Bornheim

Naše polovina třídy tercie D  se letos účastnila výměnného pobytu s německou školou v Bornheim. Nejdříve přijeli studenti z Německa do Prahy, kde strávili  týden v našich rodinách. Projekt tohoto výměnného pobytu byl zaměřen výtvarně, centrálním tématem se stalo dílo Franze Kafky. Škola připravila program na celý týden, byli jsme např. v zoo, na Pražském hradě, v muzeu Franze Kafky, na bobové dráze a na grilování. O víkendu se o program postaraly rodiny. Ostatní dny jsme ve škole pracovali na výtvarném projektu.

O tři měsíce později jela naše polovina třídy tercie D do Německa, kde nás čekal projekt ve stylu Pop-artu. Cesta byla sice dlouhá, ale jeli jsme přes noc, takže jsme mohli spát. Dorazili jsme v pátek ráno a přivítalo nás hezké počasí, které vydrželo celý týden. Bydleli jsme v rodinach daleko od sebe, jelikož školu v Bornheimu navštěvují studenti z celého kraje. O víkendu jsme byli v rodinách, až na sobotu, kdy jsme šli do galerie, kde byla výstava Roye Lichtensteina a Andyho Warhola. V průběhu týdne jsme chodili dopoledne do školy a odpoledne jsme měli volno, které jsme trávili většinou spolu s ostatními. Ve čtvrtek byl náš posledni den, který jsme strávili skoro celý v zábavním parku , kde bylo mnoho adrenalinových atrakcí . Pak už jsme museli sbalit, vzít si kufry a v osm večer nás čekalo loučení a odjezd. Vyměna se nám libila, procvičili jsme si němcinu a byla to zajimavá zkušenost.

Schwäbisch Gmünd

Na září byla pro naši třídu naplánovaná druhá část výměnného  pobytu s Německem. Jedna polovina třídy jela do Borheimu a naše jela do Schwäbisch Gmünd.

V pátek ráno jsme vyrazili z Prahy. Čekala nás dlouhá cesta vlakem s mnoha přestupy. I když byla cesta dlouhá, tak jsme si ji náramně užili. Naše nejdelší zastávka v Norimberku trvala přes hodinu a dokonce jsme stihli i nakupovat.

Do Schwäbisch Gmünd jsme dorazili s mírným zpožděním. Na nádraží nás překvapili nejen naši partneři, ale i jejich rodiče. Po přivítání jsme se rozjeli do našich novým domovů.

Hned popříjezdu jsme každý měli připravený program. O víkendu jsme také měli bohatý program v rodinách. Mnoho rodin mělo koně, takže většina z nás jezdila na koních.

V pondělí nás ve škole přivítal ředitel, poté jsme navštívili radnici, kde jsme se seznámili se starostou. Dokonce jsme byli i v novinách. Odpoledne jsme šli na kopec u Schwäbisch Gmündu, z kterého
byl překrásný výhled na celé okolí.

V úterý jsme měli v plánu celodenní návštěvu Stuttgartu. Dopoledne jsme se šli podívat do Mercedes Benz muzea, kde jsme viděli  auta od počátků automobilismu až do dnešní doby. Po prohlídce muzea následovala prohlídka historické části města. Ke každé významnější památce nám řekli pár informací. Odpoledne jsme měli čas projít si i největší nákupní ulici ve Stuttgartu Königstraße. Tam měl každý možnost nakoupit, co chtěl. K večeru mohl každý se svým partnerem odjet, jak potřeboval.

Ve středu jsme se byli podívat na průběh jejich vyučování. Byli jsme např. v hodině biologie, matematiky, fyziky a  náboženství. Odpoledne jsme měli každý svůj program, ale většina zavítala do centra Schwäbisch Gmündu.
Ve čtvrtek jsme se znovu účastnili vyučování a odpoledne bylo určeno pro rozloučení s rodinami. Večer jsme grilovali a hráli fotbal s panem profesorem Subijanou, což bylo pro nás velmi nečekané. Den většina z nás zakončila v kině na německém filmu  Gruppies bleiben nicht zum Frühstück.

A nakonec nám Němci připravili malé překvapení v podobě hausparty.

V pátek jsme měli sraz na nádraží před osmou hodinou, odkud jsme vyrazili domů.