Gymnázium Na Pražačce
   
Velikost písma

Formule 1 ve školách

Tisk

logo FORMEL 1 IN DER SCHULE 2010

Viktor Dedek, Jakub Smrček a Richard Hejret ze 3.D se v rámci projektu Comenius zúčastnili Mistrovství jižního Německa Formule 1 na Školách a umístil se na 14. místě!

Naše závodní pouť započala zhruba na konci listopadu, kdy naši třídu informovala třídní profesorka o projektu „Formule 1 ve školách“. Po několika dnech rozhodování a hledání informací se nakonec utvořil sedmičlenný mezinárodní tým z třech českých studentů (Viktor Dedek, Jakub Smrček a Richrad Hejret), z dvou rakouských studentů (Leo Vierthaler, Paul Laherstorfer, Gymnasium Gmunden ) a z dvou německých studentek (Charlotte Gollnick, Jana Dilli). Ačkoliv členové týmů pochází většinou z jedné země, my jsme díky projektu Comenius – Partnerství škol dostali šanci utvořit mezinárodní tým, který měl startovat v Německu v krajské soutěži o titul nejlepšího týmu v regionu jižní Německo (spolkové země Bavorsko, Bádensko Württembersko a Hessensko). Jak jsme ale brzy zjistili, navrhnout model Formule 1 podle všech „regulí“ není žádný med. Program pro vytváření návrhů SolidEdge nám způsoboval konstruktérské problémy. Pak tu také byla odborná německá terminologie, kterou jsme museli zvládnout. Velmi nám pomohla firma BPA Sport Marketing a.s. a paní Ilona Talašová, koordinátorka programu Formule 1 na českých školách, která nás navštívila a odkázala nás na firmu 3E Praha Engineering a.s., která spolupracuje s projektem Formule 1 na školách a nabízí CAD systémy pro strojírenskou a stavařskou konstrukci. Zástupci 3E Praha Engineering nás pozvali na rozhovor, po němž nastalo důkladné proškolení a seznámení se s novým programe SolidWorks, který nám uživatelsky vyhovoval mnohem lépe než v Německu užívaný SolidEdge. Pracovníci firmy 3E Praha Engineering nás také informovali o celém průběhu závodu, o tom, jaké aspekty hodnotí porotci nejpřísněji, ukázali nám vítězné modely z předchozích ročníků soutěže, portfolia týmů a další věci, které dali konstruktérskému plánu našeho týmu s názvem VeniVidiBooom jasný směr a logiku. Firma BPA Sport Marketing a.s. nám poskytla i část materiálu potřebného ke zhotovení modelu. Oběma firmám srdečně děkujeme za stěžejní pomoc při návrhu modelu. Účast na soutěži pro nás byla přínosná a inspirující, poznali jsme práci jiných týmů, zažili atmosféru závodu, prezentovali v němčině před odborníky, vyzkoušeli komunikaci v mezinárodním týmu. Soutěž každému zájemci doporučujeme, neboť je opravdovou školou života.

Více na našich webových stránkách.

Richard Hejret, 3.D, Gymnázium Na Pražačce

 

Co je Formule 1 ve školách?

Formule 1 ve školách je jedinečná, celosvětově vzdělávací soutěž, určena pro týmy studentů středních škol ve věku od 15 do 19 let.

Studenti mají za úkol navrhnout, zkonstruovat, otestovat, vyrobit a závodit s vlastním modelem formule 1, který je poháněn oxidem uhličitým.

Učí se používat CAD software, pomocí kterého tvoří design modelu, virtuální větrný tunel, který je určen pro analýzu chování modelu za jízdy, CAM software, s nímž vygenerují data a CNC frézku, která na základě dat vyrobí závodní model.

Součástí soutěže je i příprava ústní prezentace realizované práce – v případě našeho týmu v německém jazyce, doplněná o prezentaci konstrukční dokumentace, která dokumentuje kompletní návrh, konstrukci a výrobu závodního modelu.

Povinností týmu je i zajistit si finanční příjem od sponzorů a hospodařit s ním. Vypracovat rozpočet a účelně financovat cestování a ubytování (týká se dopravy, případně ubytování, spojeného s návštěvou jednotlivých kol soutěže).

Soutěží se v regionálních a národních kolech a v kole mezinárodním, které se letos koná v Singapuru. Soutěž probíhá v mnoha zemích, tedy i v Německu a České republice.

Děkujeme firmě BPA Sport marketing za bezplatné poskytnutí materiálu a firmě 3E Praha Engineering za proškolení v práci s CAD Solidworks software.

3e bpa

 

F1 Team (Veni, Vidi, Booooom)

viktor-dedek

Viktor Dedek, Praha
Konstrukteur

charlotte-gollnick

Charlotte Gollnick, Schwäbisch Gmünd
Graphikdesignerin

jakub-smrcek

Jakub Smrček, Praha
Konstrukteur

paul-laherstorfer

Paul Laherstorfer
Produktionsingenieur

richard-hejret

Richard Hejret, Praha
Konstrukteur

leo-vierthaler

Leo Vierthaler, Gmunden
Ressourcen- und Teammanager

 

Video

Veni, Vidi, Booooom