Výměnný pobyt ve Straubingu

V říjnu 2009 se již po několikáté konal výměnný pobyt studentů gymnázia Na Pražačce. Tentokrát bylo novou partnerskou školou Gymnázium Antona Brucknera v bavorském Straubingu.

V prosinci navštívili němečtí studenti Prahu. Obě části výměnného pobytu byly spojeny tematickým projektem s názvem „Brücken schlagen“.

Obsahem a cílem projektu bylo nashromáždění umělecko-historických aspektů, ze kterých měli studenti získat paralelní a rozdílné prvky především v architektuře Prahy a Straubingu. Hlavními tématy byla pozdní gotika a Petr Parléř, vztahy mezi vévodstvím Straubing-Holland a Lucemburky v Praze (Karel IV. a Václav IV.), baroko v Bavorsku a Čechách a společní světci (sv. Vít a sv. Jan Nepomucký). Studenti rovněž pátrali po stopách bratrů Asama a Johanna Schöpfových. Výsledkem projektu bylo vytvoření umělecko-historické prohlídky města v německém jazyce. Projekt byl zakončen společnou prezentací německých a českých studentů.

Obě strany měly pro svou návštěvu připravený bohatý program. Ten německý se nesl spíše v duchu prohlídek různých památek a účasti na vyučování na německém gymnáziu Antona Brucknera. Pražská výměna prý byla „zábavnější“.

V rámci projektu studenti ve Straubingu navštívili Hallenkirche sv. Jakuba s uměleckými díly mezinárodní gotiky a pozdně gotický karmelitánský kostel s hrobkou vévody Albrechta II. Dále navštívili kostel sv. Uršuly. Podnikli společný výlet do Regensburgu, který je součástí světového dědictví UNESCO.

Prosincový příjezd německých studentů byl načasován dokonale. Němci zde zažili nejen prohlídku města vedenou českými studenty, ale i pro ně neznámou mikulášskou nadílku a vánoční trhy na Staroměstském náměstí. V Praze pátrali po díle bratrů Schöpfových a Petra Parléře. Navštívili nejen Pražský hrad, Břevnovský klášter a historické centrum Prahy, ale i Kutnou Horu. Konec pražského výměnného pobytu byl náležitě oslaven v jednom z pražských klubů. Konečná oslava nebyla jedinou.Studenti navštívili nejrůznější koncerty a výstavy, průhonický aquapark a zoo a podnikli řadu jiných aktivit.

Práce studentů během výměny byla podpořena Německo-českým fondem budoucnosti a straubingskou Raiffeisenbank. Díky podpoře těchto organizací může naše škola tyto aktivity podnikat a rozšířit tak znalosti studentů. Nejen jejich vědomosti, ale rovněž jejich jazykové dovednosti.