Bornheim + Schwäbisch Gmünd

Hned na začátku letošního roku se zúčastnili studenti tercie D výměnného pobytu s naší partnerskou školou v Bornheimu. V rámci této výměny se společně podíleli na výtvarném projektu. A jejich dojmy?

„Náš program v Bornheimu byl opravdu nabitý. Cesta trvala 11 hodin. Ale místo spánku, po kterém jsme toužili, jsme ihned vyrazili do Europaschule Bornheim, kde nás přivítal ředitel školy. Následující den jsme v blízkém Brühlu navštívili muzeum Maxe Ernsta, významného německého umělce, kterého se týkal náš výtvarný projekt. V Kölnu jsme si prohlédli gotickou katedrálu a jiné památky. V pátek jsme pracovali na projektu a o víkendu jsme měli individuální program ve svých partnerských rodinách. Poslední den jsme strávili ve škole a sledovali německou výuku. Myslím, že jsme si to opravdu užili a kromě procvičení němčiny jsme se také vzájemně mnohem lépe poznali.“

Zatímco si jedna část třídy užívala pohostinnosti bornheimské školy, pobývala druhá poloviny tercie D o něco jižněji, a sice v městečku Schwäbisch Gmünd. Tady odhalovali skryté vazby mezi oběma městy, které pro své spolužáky náležitě zdokumentovali.

„Výměnný pobyt pro nás začal odesláním seznamovacích dopisů, následovalo krátké „oťukávání“ přes e-mail nebo chat a už se jelo. Německá strana měla týdenní program dobře a hlavně zajímavě připravený. Dozvěděli jsme se pár zajímavostí o Petru Parléři, zdejším rodákovi, a samozřejmě o městě samotném. Poštěstilo se nám zúčastnit se tradičního svátku „padesátníků“ a místní oslavy slunovratu. Gmündský starosta nás uvítal na radnici a zpráva o naší návštěvě se objevila i v místních novinách. Během pobytu jsme navštívili velkolepé Mercedes-Benz muzeum ve Stuttgartu. Výlet do Německa jsme zakončili grilováním v gmündském lesoparku.“